23 maja 2022 Udostępnij

Co to jest technik optometryczny?

Technicy optometryczni (OT) to wykwalifikowani specjaliści w dziedzinie okulistyki, którzy pomagają optometryście, zwanemu inaczej lekarzem okulistą.

Jeśli interesuje Cię kariera medyczna, ale wolisz nie poświęcać dużej ilości czasu i pieniędzy na szkołę medyczną, zostanie technikiem okulistycznym to satysfakcjonująca kariera z możliwościami szkolenia dostępnymi dla każdego, kto ukończył szkołę średnią lub GED.

W tym blogu omawiamy, czym zajmuje się technik optometryczny, jak można nim zostać i czym różni się od asystenta okulistycznego lub technologa.

Czym zajmuje się technik optometryczny?

Głównym zadaniem technika optometrycznego jest pomoc lekarzowi okuliście w zapewnieniu opieki pacjentom.

W każdym gabinecie wszystko przebiega nieco inaczej, ale zazwyczaj technicy okulistyczni pomagają w takich zadaniach, jak

  • zbieranie wywiadu medycznego od pacjentów
  • Wykonywanie podstawowych badań okulistycznych i testów
  • Odpowiadanie na pytania dotyczące leków, okularów i soczewek kontaktowych
  • Pomoc w przeprowadzaniu procedur w gabinecie
  • Używanie przyrządów diagnostycznych (lensometrów, keratometrów i oftalmometrów)
  • Konserwacja sprzętu okulistycznego
  • Wysyłanie recept do aptek
  • Koordynowanie/planowanie przyszłych wizyt.

Zadaniem lekarza okulisty jest zapewnienie pacjentowi jak największego komfortu podczas wizyty u okulisty oraz udzielenie odpowiedzi na wszystkie jego pytania. Lekarze okuliści często pracują z pacjentami różnego rodzaju - od dzieci, które po raz pierwszy zakładają okulary, po seniorów z różnymi problemami dotyczącymi zdrowia oczu.

Jaka jest różnica między paraoptometrem, asystentem, technikiem i koderem?

Technik okulista to tylko jeden z trzech certyfikatów zawodowych związanych z okulistyką. Wszyscy technicy, asystenci i technolodzy pomagają lekarzom okulistom, ale każde z tych stanowisk ma inne wymagania i inne obowiązki w gabinecie.

  • Certyfikowany paraoptometrysta (CPO ) może przeprowadzać badania ostrości wzroku (badanie wzroku z wykorzystaniem tablicy okulistycznej), oceniać źrenice, podawać leki, dokumentować historię choroby pacjenta, odpowiadać na pytania pacjentów i pomagać w ogólnych zadaniach biurowych. Aby uzyskać tytuł CPO, nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie zawodowe, ale należy zdać egzamin certyfikacyjny, co zwykle wymaga od 6 do 12 miesięcy nauki samodzielnie lub w ramach programu szkoleniowego.
  • Certyfikowany asystent paraoptometryczny (CPOA) ) jak już mówiliśmy, może wykonywać wszystkie powyższe czynności, ale jest również przeszkolony w zakresie obsługi specjalistycznych przyrządów, takich jak lensometr, keratometr i oftalmometr. Aby uzyskać certyfikat technika, należy przepracować jako CPO co najmniej 2000 godzin (jeden rok pracy na pełen etat).
  • Certyfikowany technik paraoptometryczny (CPOT) posiada największe przeszkolenie i wiedzę techniczną spośród wszystkich trzech stanowisk. Są w stanie wykonywać wszystkie obowiązki asystenta i technika, ale mogą również wykonywać zdjęcia okulistyczne, badania ultrasonograficzne i nadzorować inne stanowiska. Uzyskanie tytułu technologa wymaga przepracowania co najmniej 3000 godzin jako CPOA (18 miesięcy pracy w pełnym wymiarze godzin).

Każda rola ma także określone wymagania edukacyjne - więcej informacji na temat wymaganych kursów i przebiegu procesu certyfikacji można znaleźć na stronie internetowej AOA .

Technicy okulistyczni a technicy optometryczni

Technicy okulistyczni pomagają okuliście - lekarzowi okuliście posiadającemu licencję na praktykowanie medycyny i chirurgii, który jest przygotowany do diagnozowania i leczenia wszelkich chorób oczu.

Technicy optometryczni pomagają optometryście - lekarzowi okuliście, który zapewnia podstawową opiekę nad wzrokiem, np. przepisuje soczewki korekcyjne i przeprowadza badania wzroku.

Technicy okulistyczni mają wiele takich samych obowiązków jak technicy optometryczni, takich jak odpowiadanie na pytania pacjentów i wykonywanie niektórych badań oczu, ale technicy optometryczni mają inne wymagania dotyczące certyfikacji. Więcej informacji o tym, jak zostać technikiem okulistycznym, można znaleźć na stronie internetowej Joint Commission on Allied Health Personnel in Ophthalmology Website (Wspólna Komisja ds. Pokrewnego Personelu Medycznego w Okulistyce)

Jak zostać technikiem optometrycznym

Technicy optyczni muszą posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej lub GED - zazwyczaj nie jest wymagany dyplom licencjata. Istnieją dwa główne sposoby wejścia w tę dziedzinę i zostania technikiem optycznym, każdy z nich ma swoje zalety i wady.

  1. Programy szkoleniowe i szkoły akredytowane: Programy szkoleniowe dla techników optometrystów trwają zwykle od 1 do 2 lat i pozwalają pominąć niższe poziomy certyfikacji i od razu przejść do zawodu OT. Jednak, ponieważ wymagają one szkolenia praktycznego, programy te muszą być ukończone osobiście. Może to nie być idealne rozwiązanie, jeśli nie mieszkasz w pobliżu szkoły, która oferuje szkolenia okulistyczne.
  2. Szkolenie w miejscu pracy: Wielu techników optometrycznych rozpoczyna swoją karierę jako recepcjoniści lub administratorzy biurowi w gabinecie optometrycznym i przechodzi szkolenie w miejscu pracy, aby zostać asystentem okulistycznym. Aby zostać technikiem optometrycznym, należy pracować jako OA przez co najmniej rok. Szkolenie w miejscu pracy jest świetne, ponieważ można uzyskiwać dochody w trakcie nauki i przechodzenia przez kolejne poziomy certyfikacji, ale trzeba mieć silną motywację, aby utrzymać się na szczycie edukacji bez struktury formalnego programu szkoleniowego.

Twoja edukacja nie kończy się po rozpoczęciu kariery w okulistyce - zachęcamy członków naszego zespołu do kontynuowania nauki poprzez uczestnictwo w seminariach i konferencjach oraz bycie na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w technologii okulistycznej.

Poznaj karierę w okulistyce

Jeśli interesuje Cię praca w branży okulistycznej, masz do wyboru wiele satysfakcjonujących ścieżek kariery.

Tutaj, w True Eye Experts, nasz zespół optometrystów oraz personel okulistyczny pracują razem, aby badać pacjentów, diagnozować schorzenia i wydawać zalecenia dotyczące leczenia, które najlepiej odpowiadają potrzebom pacjenta. Pomagają oni również w takich sprawach, jak dopasowywanie pacjentom specjalistycznych soczewek kontaktowych, pomaganie pacjentom w doborze odpowiednich okularów i kierowanie do specjalistów w dziedzinie chirurgii oka.

Zawsze szukamy ludzi z pasją, którzy mogliby dołączyć do naszego zespołu optometrystów w naszych biurach w Lutz, North Fort Myers, New Tampa i Trinity na Florydzie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych możliwościach zatrudnienia, kliknij tutaj, aby odwiedzić naszą stronę poświęconą karierze.

Jeśli jesteś pacjentem, który chce umówić się na wizytę, kliknij tutaj, aby umówić się na wizytę. Zawsze cieszymy się z możliwości przyjęcia nowych pacjentów!

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie