15 lipca 2022 Udostępnij

Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości

Co powoduje prezbiopię?

Każda dobra para oczu w końcu się starzeje, a z wiekiem pojawia się stan zwany prezbiopią. Prezbiopia, która zwykle zaczyna się pojawiać około 40 roku życia, występuje wtedy, gdy soczewka oka zaczyna sztywnieć, przez co widzenie z bliska (takie jak czytanie książek, menu czy ekrany komputerów) staje się nieostre. Możesz mieć tę związaną z wiekiem dalekowzroczność, jeśli zauważysz, że trzymasz gazetę coraz dalej i dalej, aby rozróżnić słowa, a także możesz zacząć odczuwać bóle głowy lub zmęczenie oczu.

Dobra wiadomość jest taka, że prezbiopia jest bardzo powszechna. Zdarza się większości z nas w końcu i w dzisiejszych czasach istnieje wiele dobrych opcji, aby go skorygować. Przede wszystkim przyjrzyjmy się temu, co powoduje ten stan.

W miarę starzenia się oka, naturalna soczewka zaczyna tracić swoją elastyczność, ponieważ mięśnie skupiające (mięśnie rzęskowe) otaczające soczewkę mają trudności ze zmianą jej kształtu. Soczewka jest odpowiedzialna za skupianie światła wpadającego do oka na siatkówce, co zapewnia wyraźne widzenie. Stwardniała lub mniej elastyczna soczewka powoduje, że podczas patrzenia na bliskie przedmioty światło, które wcześniej skupiało się na siatkówce, przesuwa swój punkt ogniskowy za siatkówkę. Powoduje to nieostre widzenie.

Prezbiopia jest stanem postępującym, który pogarsza się z czasem. Jest to wada refrakcji, podobnie jak krótkowzroczność (nearsightedness), nadwzroczność (farsightedness) i astygmatyzm.

Objawy prezbiopii obejmują:

  • Niewyraźne widzenie z bliska
  • Trudności ze skupieniem uwagi na drobnym druku lub bliskich obiektach
  • Przemęczenie oczu, bóle głowy lub zmęczenie, zwłaszcza podczas czytania lub wykonywania pracy w pobliżu
  • Trzymanie materiałów do czytania w pewnej odległości, aby widzieć prawidłowo
  • Potrzeba jaśniejszego światła, aby widzieć bliskie obiekty

Prezbiopię można zdiagnozować podczas badania oczu.

Leczenie prezbiopii

Istnieje wiele opcji leczenia prezbiopii, w tym okulary, soczewki kontaktowe lub operacja.

Okulary

Najczęstszą formą korekcji są okulary. Okulary do czytania dostosowują ognisko celu, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na skupienie się na oczach. Efektem ubocznym soczewek wypukłych jest to, że powiększają one również cel. Dla niektórych okulary do czytania są wystarczające do poprawy widzenia z bliska. Inni, zwłaszcza ci z inną wadą refrakcji, wymagają bardziej złożonych soczewek.

Soczewki dwu- lub wieloogniskowe, w tym progresywne soczewki dodatkowe (PAL), oferują rozwiązanie dla osób z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Soczewki te posiadają dwie lub więcej recept w tej samej soczewce, zazwyczaj w różnych obszarach, aby umożliwić korekcję widzenia do dali i do bliży w tej samej soczewce. Podczas gdy bifokale i standardowe multifokale zazwyczaj dzielą soczewki na dwie półkule (lub więcej), wymagając od pacjenta patrzenia na odpowiednią półkulę w zależności od miejsca, na którym się skupia, z nieatrakcyjnym konturem zwracającym uwagę na część prezbiopii w soczewce, soczewki progresywne zapewniają progresywne przejście mocy soczewki tworząc płynną, stopniową zmianę. Niektóre osoby preferują soczewki progresywne ze względów estetycznych, ponieważ nie posiadają one widocznej linii dzielącej półkule.

Soczewki kontaktowe

Podobnie jak okulary, soczewki kontaktowe są również dostępne w wersji dwu- i wieloogniskowej. Niektórzy lekarze przepisują soczewki kontaktowe jednoogniskowe, które dzielą wzrok między oczy. Zazwyczaj pasuje do Twojego dominującego oka soczewka jednoogniskowa do widzenia na odległość i do Twojego słabszego oka soczewka jednoogniskowa do widzenia z bliska. Czasami lekarz przepisuje zmodyfikowaną monowizję, która wykorzystuje soczewkę wieloogniskową w słabszym oku, aby pokryć pośrednie i bliskie widzenie. Nowsza technologia soczewek kontaktowych sprawia, że obie soczewki są wieloogniskowe i dlatego lekarze stają się mniej zależni od monowizji. Czasami przyzwyczajenie się do monowizji zajmuje trochę czasu.

W oparciu o Twoją receptę, Twój okulista pomoże Ci zdecydować, która opcja jest dla Ciebie najlepsza i pomoże Ci w okresie dostosowawczym, aby określić, czy jest to wykonalne. Ponieważ obecnie tak wiele osób z wyżu demograficznego cierpi na prezbiopię, wybór soczewek kontaktowych w ostatnich latach bardzo się rozszerzył.

Chirurgia

Istnieje kilka metod chirurgicznego leczenia starczowzroczności. Należą do nich: chirurgia monowizji LASIK (która jest chirurgią refrakcyjną działającą podobnie do okularów lub soczewek kontaktowych monowizji), wkłady lub nakładki na rogówkę (implanty umieszczane na rogówce), refrakcyjna wymiana soczewek (podobna do operacji zaćmy, która zastępuje starą, sztywną soczewkę wyprodukowaną soczewką wewnątrzgałkową) oraz keratoplastyka przewodząca (która wykorzystuje fale radiowe do zmiany kształtu rogówki w nieinwazyjnym zabiegu).

Leki - na horyzoncie

Obecnie prowadzone są badania kliniczne z obiecującymi wczesnymi wynikami, w których testowane są krople do oczu przywracające elastyczność ludzkiej soczewki. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości krople do oczu będą mogły być stosowane w celu skrócenia czasu, w którym ludzie muszą używać okularów do czytania lub soczewek kontaktowych.

Procedury te różnią się kosztem, odzyskiem i wynikiem. Jeśli jesteś zainteresowany operacją, umów się na konsultację z doświadczonym lekarzem, aby poznać wszystkie szczegóły różnych opcji.

Ponieważ ludzie żyją dłużej, starczowzroczność dotyka coraz większy odsetek populacji i prowadzi się więcej badań nad leczeniem tego schorzenia. Jeśli więc Twoje ramię jest coraz bardziej zmęczone od trzymania książek tak daleko, spotkaj się z okulistą, aby omówić najlepszą opcję dla Ciebie.

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie