4 czerwca 2022 Udostępnij

Wybieranie oprawek okularowych dla dzieci

Według statystyk około jedno na pięcioro dzieci musi nosić okulary, aby dobrze widzieć. Niestety, nakłonienie dzieci do noszenia okularów może być trudne z jednego z kilku powodów. Dzieci mogą uważać, że okulary są niewygodne, "niefajne" i nieeleganckie lub zbyt delikatne, aby mogły prowadzić aktywny tryb życia.

Na szczęście obecnie dostępne są mocne, wygodne i stylowe oprawki produkowane z myślą o dzieciach. Okulary te nie tylko poprawiają widzenie, ale także świetnie wyglądają. Oto kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, kupując oprawki okularowe dla swojego dziecka:

Właściwe dopasowanie

Wygodne, prawidłowe dopasowanie ma zasadnicze znaczenie w przypadku okularów dla dzieci. Oprawki nie powinny być zbyt duże ani zbyt małe, nie powinny znajdować się zbyt blisko kości policzkowych ani wyżej niż brew. Oprawki powinny dobrze przylegać do twarzy i nie powinny być szersze niż ona sama. Ogólnie rzecz biorąc, im mniejsze oprawki, tym łatwiej jest dziecku o nich zapomnieć i nie przeszkadzają mu one w noszeniu. Muszą one jednak być wystarczająco duże, aby dziecko mogło swobodnie widzieć we wszystkich kierunkach. W dopasowaniu okularów musi pomóc okulista, ponieważ środek okularów musi być dopasowany tak, aby bezpośrednio odpowiadał środkowi źrenic oka. Nawet niewielkie błędy w dopasowaniu mogą prowadzić do znacznie mniej skutecznej korekcji wzroku. Rodzice powinni powstrzymać się od kupowania okularów, które są zbyt duże, aby ich dzieci mogły w nich wyrosnąć.

Bardzo ważne jest również, aby okulary były prawidłowo dopasowane do mostka nosa. Dzieci mają małe nosy i mostki, dlatego noski okularów muszą być bardzo dobrze dopasowane i wygodne, z wyściółką. Jeśli okulary będą przylegać do punktów ucisku, będą bardzo niewygodne i mało prawdopodobne, że dziecko będzie je nosić. Nowością jest żelowa wyściółka, która sprawia, że mostek nosowy jest wyjątkowo wygodny. Dzięki tym cechom okulary będą wygodniejsze w noszeniu. Zwróć uwagę na sposób, w jaki oprawki przylegają do skroni. Powinny one pasować wygodnie, nie uciskać i nie być zbyt luźne. Zawiasy sprężynowe są bardzo wytrzymałe i zapewnią oprawkom długą żywotność. Opcją są również okulary wyposażone w zauszniki sportowe. Zauszniki te są elastyczne i dopasowane do ucha dziecka.

Materiały, z których wykonane są oprawki do okularów dla dzieci muszą mieć trzy cechy - być bardzo wytrzymałe, odporne na złamania i lekkie. Idealna oprawka będzie wykonana z elastycznego materiału, który można wyginać bez ryzyka złamania. Z tego powodu dobrym wyborem są oprawki wykonane z tytanu, ponieważ materiał ten jest lekki i wytrzymały. Jeśli chodzi o soczewki, to soczewki poliwęglanowe są bardziej odporne na uderzenia niż inne i są dobrym wyborem w przypadku okularów dla dzieci.

Okulary sportowe

Uprawianie sportu może stanowić szczególne wyzwanie dla dzieci, które muszą nosić okulary. Okulary mają tendencję do ześlizgiwania się i zsuwania przy silnych ruchach. Dostępne są specjalne okulary sportowe dla dzieci, które są wykonane w całości z tworzywa sztucznego, a ich zauszniki nie mają zawiasów. Okulary te są wyposażone w elastyczny pasek na głowę, który pomaga utrzymać okulary na miejscu.

Uwzględnij w wyborze swoje dziecko

Najważniejszą częścią wyboru okularów jest wybór ich wspólnie z dzieckiem. Włącz dziecko w wybór okularów, spośród stylów, które są odpowiednie. Jeśli dziecku spodoba się wygląd i wrażenia dotykowe okularów, istnieje znacznie większa szansa, że będzie je nosiło. Dzieci noszące okulary odnoszą większe sukcesy we wszystkim, co robią, zarówno podczas zajęć swobodnych, takich jak sport i gry, jak i podczas nauki w szkole.

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie