27 stycznia 2016 Udostępnij

Jak dbać o wzrok podczas korzystania z komputera?

jak dbać o oczy przed komputeremJeśli w czasie pracy musimy spędzać wiele godzin przed komputerem, to niestety powinniśmy pamiętać, że wtedy nasz wzrok jest mocno narażony i będzie trzeba o niego szczególnie dbać. Mamy jednak pewne sprawdzone sposoby, dzięki którym dbanie o oczy stanie się łatwiejsze. Warto wiedzieć co robić, gdy musimy pracować wiele godzin przy monitorach.

Praca przy komputerze może uchodzić za lekką, ponieważ wykonywana na siedząco może nie będzie szczególnie absorbująca. Jeśli jednak będziemy spędzać przy monitorze wiele godzin to szybko zobaczymy, że nie jest to takie proste i nasze oczy mogą to mocno doczuwać. Przede wszystkim zaczynają się pojawiać bóle głowy, suchość oczu a czasami problem z ostrym widzeniem. Warto więc skorzystać z pewnych wskazówek, dzięki którym będzie można jakoś z tymi objawami sobie radzić.

Dlaczego praca przed monitorem wpływa negatywnie na nasze oczy?

praca przed monitorem a oczyGłówny problem to promieniowanie, które emitowane będzie przez ekran komputera. Jeśli pracujemy w taki sposób to będziemy również rzadziej mrugali i przez to nasze oko będzie wysychać, a gałka oczna nie będzie odpowiednio nawilżona. W tej sytuacji warto sobie dać nieco wytchnienia i co jakiś czas powinno się w takiej pracy robić odpowiednie przerwy, dzięki którym uda się trochę akomodację rozluźnić. Zawsze dobrym sposobem będzie patrzenie w jakiś odległy punkt.

Zadbaj o właściwie oświetlenie

Nie można nigdy dopuszczać do sytuacji, w której to monitor staje się jednym źródłem światła w naszym pomieszczeniu. Jednak mamy taki problem, który związany jest z tym, że różne będzie światło sztuczne i naturalne. Starajmy się doprowadzać do sytuacji, w której te nierówności świateł będą minimalizowane, ponieważ to może utrudniać pracę.

Rób przerwy

W momencie, gdy przez wiele godzin musimy korzystać z komputera to zawsze przerwy będą bardzo ważne i po prostu trzeba je regularnie robić. Mogą być nawet bardzo krótkie, ale trzeba starać się o to, by w czasie tych przerw nasz wzrok mógł sobie spokojnie odpoczywać. Nasz organizm to oczywiście całość i dlatego jeden układ będzie działał na inny. Jeśli koncentracja będzie zbyt długa to mięśnie twarzy będą się męczyć, pojawi się problem akomodacji i widzenie nie będzie odpowiednie. Warto zrobić przerwę, po to, by nasze mięśnie miały chwilę na odpoczynek.

Przystosuj komputer

Wpływ na nasz wzrok będzie miał również komputer i jego techniczna strona. Warto wybierać monitory między 15 a 19 cali. Takie większe będą męczyć wzrok a to sprawi, że efektywność pracy będzie mniejsza. Ważne będzie mieć również dobrą odległość od monitora przynajmniej na poziomie 50 cm. Rozdzielczość musi być taka, by dało się widzieć zawsze w sposób wyraźny. Ustawiając monitor należy dbać o to, by górna krawędź znalazła się na poziomie oczu, albo kilka centymetrów niżej. Dzięki temu spojrzenie uda się kierować w dół i nie będzie się czuło dyskomfortu.

Dobierz okulary

Przy komputerze trzeba mieć bardzo dobrze dopasowane okulary. Najlepsze będą takie, które mają zastosowany antyrefleks. Dzięki nim można likwidować fałszywe obrazy, ale dodatkowo będzie się dało także poprawić kontrast oraz ostrość widzenia. Dodatkowo chronią one odpowiednio nasze oczy przed promieniami UV. Trzeba pamiętać, że okulary muszą być dopasowane nie tylko do komputera ale także do wieku osoby, która będzie z nich korzystać.

Dbaj o odległość monitora od oczu również przy pracy w okularach

Okuliści starają się podkreślać, że komputer musi się znajdować przynajmniej 50 centymetrów od oczu. Odległość także utrzymać jeśli się nosi okulary. Przekątną trzeba optymalnie dobrać, tak by nie była ani za duża ani za mała. Maksymalna zalecana odległość to suma dwóch przekątnych ekranu. Górna krawędź monitora może być na wysokości oczu, albo 5 cm poniżej. Najlepiej będzie, jeśli można patrzeć na monitor z góry.

praca przed komputerem oczyDobre oświetlenie jest również bardzo ważne podczas pracy w okularach do komputera W czasie pracy przy komputerze oświetlenie jest elementem bardzo ważnym. Trzeba stosować dodatkowe oświetlenia i wykorzystywać sztuczne oświetlenie tak, że będzie padać z góry i nie będzie kierowane bezpośrednio na monitor. Rób przerwy w trakcie pracy, ale nie zdejmuj okularów. W czasie pracy przy komputerze oczywiście trzeba robić sobie kilkuminutowe przerwy najlepiej po każdej godzinie pracy. Odrywanie wzroku i patrzenie w dal to rozwiązanie wskazane, ponieważ nasze mięśnie wzroku odpowiadające za akomodację będą mogły w tym momencie nieco odpocząć. Oczywiście w tym momencie, gdy robimy tylko chwilową przerwę nie zdejmujemy okularów, ponieważ ich zdjęcie nic dobrego nie przyniesie.

Suche powietrze podrażnia oczy również w okularach

Klimatyzacja generuje takie powietrze, które będzie męczyć nasze oczy i podrażniać. Dlatego jak się zdaje bardzo ważne będzie regularne wietrzenie pokoju, tak by dało się ten problem spokojnie pokonać. Dobrym sposobem będzie także stosowanie specjalnych nawilżaczy powietrza i kropli, które sprawią, że nie pojawi się kłopot związany z suchością oczu. Jeśli chcemy dobrze zadbać o swój wzrok w czasie pracy przy komputerze trzeba pamiętać o wielu kwestiach i wykonywać różnorakie ćwiczenia, dzięki którym nasz wzrok będzie wypoczęty i nie będą się pojawiały przykre dolegliwości.

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie