10 lutego 2017 Udostępnij

Jak dobrać okulary do pracy przy komputerze?

Jeśli pracujemy przed monitorem komputera i mniej czy bardziej świadomie narażamy swoje oczy powinniśmy pamiętać, że kluczową sprawą zawsze będzie odpowiednie oświetlenie. Liczą się obok tego również przerwy jakie będziemy robić, w ramach których nasze oczy będą dostawać czas na odpoczynek. Co więcej niektórzy będą również ignorować sygnały alarmowe, które wysyła narząd wzroku zaczniemy się zaś martwić dopiero w tej sytuacji, gdy już bez wizyty u okulisty nie będzie można rozwiązać problemów.

W poszukiwaniu dobrych okularów

Stale rośnie liczba takich osób, które do komputera mogą siadać wyłącznie w okularach, jednak nawet ich zakup nie będzie rozwiązywał wszystkich problemów. Nie wszystkie proponowane nam okulary są jakościowo na wysokim poziomie. jeśli będziemy je wybierać bez przemyślenia to bardzo szybko może się okazać, że bardziej swojemu wzrokowi zaszkodzimy niż będziemy działać na niego pozytywnie. Jednym z najlepszych wyborów będą okulary z antyrefleksyjną powłoką a więc takie, które będą zapewniać doskonałą przejrzystość, nie będzie dochodziło do tego, że oko musi walczyć z odbiciami i fałszywymi obrazami. Powłoka taka może się znajdować i na okularach korekcyjnych i na tak zwanych zerówkach, które są dla osób, które nie mają problemów ze wzrokiem i wad, które trzeba korygować. To takie rozwiązanie podstawowe dla tych wszystkich osób, które pracują z komputerem. Nowością od jakiegoś czasu będzie także powłoka elektrostatyczna, która także jest polecana. To dzięki niej będzie można chronić się skutecznie przed tym, że na naszych okularach osadzać się będzie kurz. To właśnie dzięki tej powłoce mamy lepszy komfort widzenia a same okulary są bardziej odporne na pojawienie się mikrouszkodzeń. Okulary noszone w czasie pracy biurowej powinny mieć specjalny filtr UV, który będzie chronił przed promieniowaniem niebieskim. Oczywiście nie można zapominać, że będziemy w okularach wiele godzin, dlatego ich dopasowane do twarzy i komfort noszenia to sprawa kluczowa.

Dwie pary okularów? Niekoniecznie!

Pracownicy biurowi, którzy mają już 40 lat często muszą się borykać z dodatkowymi problemami. Praca przy komputerze będzie męczyć wzrok a dodatkowo wada jest już tak rozwinięta, że będzie trzeba posiadać dwie pary okularów. Jedne będą do bliży inne do dali. Jednak nie do końca się to sprawdza, gdy trzeba ciągle zmieniać szła, które mamy w danym momencie założone. Obecnie okulistyka bardzo mocno poszła do przodu i daje nam wiele możliwości. Dostajemy do naszej dyspozycji specjalne soczewki, które pozwalają na to, by w ramach jednych okularów mieć komfort widzenia niezależnie czy będziemy patrzeć w bliż czy w dal. Chodzi o soczewki progresywne, które płynnie przechodzą miedzy widzeniem w dali a tym do patrzenia w bliży. Wyglądem nie będą się one różnić od tych zwykłych soczewek, nie ma tam widzianych linii podziału jak w popularnych przed laty soczewkach dwuogniskowych. Dla osób, które maja problem z akomodacja takie soczewki będą wyborem po prostu doskonałym.

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie