8 lipca 2022 Udostępnij

Złodziej wzroku" jest w naszych umysłach w tym styczniu

Styczeń jest miesiącem świadomości jaskry

Podejmij w tym roku postanowienie o zdrowym wzroku, znając ryzyko i objawy jaskry.

Jako główna przyczyna ślepoty na świecie, jaskra zyskała przydomek "Podstępnego złodzieja wzroku". Dzieje się tak dlatego, że często nie ma żadnych objawów lub nagle pojawiają się poważne symptomy, które w przypadku braku leczenia mogą szybko doprowadzić do utraty wzroku.

Utrata wzroku związana z jaskrą jest zwykle spowodowana uszkodzeniem nerwu wzrokowego z powodu podwyższonego ciśnienia w oku (ciśnienie wewnątrzgałkowe). Uszkodzenia nie mogą być odwrócone, jednak istnieje leczenie jaskry, zwłaszcza gdy jest ona wcześnie wykryta, zanim dojdzie do uszkodzenia nerwu.

Chociaż każdy może zachorować na jaskrę (dzieci czasami nawet się z nią rodzą), istnieją czynniki ryzyka, które zwiększają szanse na rozwój choroby. Należą do nich:

  • Wiek powyżej 60 lat (powyżej 40 lat w przypadku Afroamerykanów)
  • Występowanie choroby w rodzinie
  • Wysokie ciśnienie krwi lub oczu
  • Pochodzenie afroamerykańskie, japońskie lub hiszpańskie
  • Wcześniejszy uraz lub operacja oka
  • Cukrzyca
  • Leczenie kortykosteroidami w przeszłości
  • Ciężka krótkowzroczność (krótkowzroczność) lub nadwzroczność (dalekowzroczność)

Znane środki pomagające zapobiegać jaskrze lub zmniejszać ryzyko obejmują utrzymanie zdrowej diety i wagi, regularne ćwiczenia, powstrzymanie się od palenia i ochronę oczu przed promieniowaniem UV. Korzystne jest również kontrolowanie ciśnienia krwi.

Rodzaje jaskry

Istnieją dwa główne typy jaskry, otwarty kąt i kąt zamknięcia, z otwartym kątem jest najbardziej powszechne i stanowi około 70-90% przypadków. Jaskra z otwartym kątem odnosi się do przewlekłych przypadków choroby, które postępują powoli w czasie i są zwykle spowodowane wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Jaskra z zamknięciem kąta może być przewlekła lub ostra i jest często spowodowana przez dziedziczne warunki lub wynik urazu oka.

Chociaż każdy z tych typów jaskry ma podtypy, główne różnice między nimi mają związek ze sposobem, w jaki choroba wpływa na oko i objawy. Podczas gdy jaskra z otwartym kątem często nie ma wczesnych objawów, ale może ostatecznie spowodować utratę widzenia peryferyjnego, jaskra z zamkniętym kątem często charakteryzuje się bardziej oczywistymi objawami, takimi jak niewyraźne widzenie, ból, bóle głowy, widzenie tunelowe, aureole, które pojawiają się wokół świateł, a nawet nudności i zawroty głowy. Objawy te mogą stanowić zagrożenie medyczne i muszą być natychmiast leczone.

Wykrycie jaskry

Ponieważ często nie ma żadnych objawów, regularne badania jaskry są kluczem do wczesnej diagnozy i leczenia. Takie badania powinny obejmować badanie nerwu wzrokowego, pomiar ciśnienia wewnątrz oka oraz badanie pola widzenia. Niektóre przypadki jaskry występują przy normalnym lub nawet niskim ciśnieniu w oku (jaskra niskiego napięcia) i dlatego ludzie nie powinni polegać na żadnych badaniach przesiewowych wzroku, gdzie wszystko co robią to test "airpuff".

Nowsze technologie, takie jak OCT, mogą bezboleśnie przeskanować nerw wzrokowy i określić, czy istnieje uszkodzenie jaskrowe nawet wcześniej, niż mogłyby to wykazać testy pola widzenia lub inne badania.

Leczenie jaskry

Podczas gdy wzrok utracony w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego przez jaskrę nie może zostać przywrócony, oko może zostać naprawione (a ciśnienie wewnątrzgałkowe powrócić do normy), aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu i utracie wzroku. Leczenie obejmuje krople do oczu i operację, w zależności od rodzaju jaskry, przyczyny i ciężkości choroby.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie jaskrę i przepisano Ci krople do oczu, ważne jest, abyś nadal stosował je zgodnie z zaleceniami, nawet jeśli krople podrażniają Twoje oczy lub nie zauważasz poprawy widzenia. Krople do oczu zapobiegają skokom ciśnienia w oku, które mogą uszkodzić nerw wzrokowy. Ponieważ utrata wzroku z powodu jaskry nie jest odwracalna, jeśli masz zastrzeżenia do kropli do oczu, poproś okulistę o wypróbowanie innej marki zamiast nich.

Urazy oczu w dzieciństwie, takie jak uderzenie piłki lub przebicie, szczególnie takie, które zmieniły wewnętrzne struktury oka lub pozwoliły na wypływanie płynu z oka, mogą powodować problemy w późniejszym okresie życia. Jaskra, która wynika z takich dawno zapomnianych urazów może być wykryta dopiero po latach od urazu, dlatego ważne jest, aby przeprowadzać rutynowe badania okulistyczne, jeśli kiedykolwiek doznałeś urazu oka.

Najlepszym sposobem ochrony oczu i wzroku przed tą niszczącą chorobą, zwłaszcza jeśli masz podwyższone czynniki ryzyka, jest zapewnienie regularnych kompleksowych badań oczu w celu poszukiwania oznak jaskry wewnątrz oka. Ponieważ objawy często nie pojawiają się, dopóki nie dojdzie do uszkodzenia, najlepszym sposobem działania jest zapobieganie.

Jeśli masz któryś z czynników ryzyka wymienionych powyżej, kiedy przyjdziesz na coroczne kompleksowe badanie oczu, porozmawiaj z okulistą o jaskrze i o tym, co możesz zrobić, aby jej zapobiec.

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie