4 stycznia 2016 Udostępnij

Okulary do komputera a zmęczenie wzroku u osób pracujących przy komputerze

Okulary do komputeraOkulary do komputera na pewno są takim elementem, który może zagwarantować zachowanie dobrego wzroku przez dłuższy czas. Jeśli mamy wadę wzroku to przy pracy przy komputerze po prostu takie okulary będą bardzo potrzebne.

Soczewki kontaktowe - trzeba pamiętać, że wysuszają oczy, gdy pracuje się przy komputerze. Natomiast suche oczy prowadzą do wielu poważnych problemów. Trzeba się zgodzić z tym, że obecnie komputer jest częścią naszego codziennego życia. Jego funkcje oczywiście są rozwijane. Ale będą także zastępowane przez inne urządzenia. Nie zmienia to jednak tego, że cały czas musimy patrzeć w różnorakie ekrany.

powłoki antyrefleksyjne okulary do komputeraOkulary do komputera nie są więc wymysłem, ale będą bardzo potrzebne. Przygotowywane specjalne powłoki antyrefleksyjne stają się takim elementem, który może likwidować zmęczenie oczu. Dzięki temu poprawia się znacząco komfort pracy a zmęczenie oczu będzie mniejsze. Jeszcze inną nowością będą specjalne powłoki BLUE, które tworzy się, by eliminować krótkofalowe promieniowanie, które zapewni mniejsze zmęczenie wzroku.

Najczęściej problemy ze zmęczeniem oczu wynika z tego, że rzadko będziemy mrugać. Praca przy komputerze właśnie tak wygląda, że nasz wzrok mocno się angażuje i z czasem nie ma odpowiedniego mrugania co sprawia, że oko nie jest odpowiednio nawilżone. Często pojawia się pseudomrugnięcie, gdy chcemy wpatrywać się w jakiś szczegół. W takiej sytuacji oko nie będzie dobrze nawilżone, ale mózg będzie czytał to jako mrugnięcie i uzna, że nawilżenie jest już niepotrzebne. Natomiast suche oko ma mało tlenu i staje się mocno podatne na wszelkie podrażnienia. Często problemy zaczynają się niewinnie, gdy oczy zaczynają nas piec, pojawia się uczucie piasku pod powieką. Czasem wieczorem dolegliwość może być mniej nasilona, albo zacznie ustępować.

Z czasem jednak trzeba się liczyć z tym, że takie objawy będą się pogłębiać. Zacznie oczywiście pojawiać się nadwrażliwość na światło, łzawienie. Najczęściej są to pierwsze skutki długiej pracy przy komputerze. Pojawia się także nadmierna pobudliwość nerwowa, jest kłopot z tym, że nie możemy się odpowiednio koncentrować. W momencie, gdy zmęczenie będzie długotrwałe zacznie się pojawiać jeszcze przekrwienie spojówek, obrzęk powiek, łzawienie, zapalenie brzegów powiek co prowadzić może do wypadania rzęs. Niekiedy pojawi się mniejsza zdolność akomodacji i wydłużenie czasu reakcji.

Jak ulżyć oczom i je chronić?

Monitory będą emitować również promieniowanie elektromagnetyczne, dlatego trzeba się liczyć z tym, że ulga dla oka będzie koniecznością. Jeśli chcemy dobrze zadbać o oczy to trzeba wyrobić w sobie kilka nawyków. Na pewno częste mruganie będzie bardzo ważne. Co jakiś czas należy oczy zamknąć tak na minutę. Przy pracy przy komputerze trzeba raz na godzinę zrobić przerwę i skupić wzrok na takich elementach, które będą znacząco oddalone. Zawsze dobrze sprawdza się patrzenie na zieleń, która znajduje się blisko. Co dwie godziny powinno się przeprowadzić jakieś rozluźniające ćwiczenie. Ważne będzie wietrzenie pomieszczeń. Można w miarę potrzeb stosować specjalne sztuczne łzy, dzięki którym będzie można nawilżać oczy, gdy będą bardzo suche. Jeśli mamy taką możliwość to powinno się patrzeć na monitor z góry. Na pewno usuwamy z monitora takie elementy jak odblaski, które mogą stanowić dodatkowe obciążenie dla naszych oczu. Komputer nie może stać naprzeciwko okna. Jeśli zaczynamy czuć, że oczy są mocno zmęczone to ważne będzie przeprowadzenie pewnej gimnastyki oczu. Patrzymy na odległe przedmioty, wpatrujemy się w tekst szerokimi oczami a po chwili znów patrzymy w dal.

Okulary do komputera z powłoką antyrefleks

Okulary do komputera z powłoką antyrefleksTakie okulary oczywiście mają sens i warto w nie inwestować, ale warunek jest tutaj bardzo ważny, a mianowicie to, że takie okulary należy założyć gdy będziemy siadać do komputera a nie w momencie, gdy już bolą nas oczy. Powłoki mogą likwidować fałszywe obrazy oraz odbicia. Dzięki temu poprawi się także ostrość widzenia oraz kontrast. Można oczekiwać, żę w ten sposób będziemy w stanie zapewnić sobie komfort dla oka i zmęczenie będzie mniejsze. Inne warstwy powłoki odpowiedzialne są za to, by nie dopuścić do oka promieni UV, które mają szczególnie szkodliwe działania.

Kiedy już są kłopoty z oczami

Jeśli problemy z oczami się już pojawią to na pewno trzeba się konsultować z lekarzem. Nie można samemu starać się stwierdzać jaki jest problem i szukać rozwiązań. Jedynie dobry specjalista będzie w stanie nam pomóc i oceni, który problem nas dotyczy. Na pewno w takim momencie warto zrobić sobie jakąś przerwę od prazy na komputerze, ponieważ najczęściej wpływ na nasze oczy ma długotrwały wysiłek i to on będzie powodował wiele problem, dlatego warto go unikać. Dlatego starajmy się przygotować dla siebie możliwość pracy w innej formie oraz takie przerwy, które sprawią, że nasze oczy będą mogły spokojnie wrócić do odpowiedniej równowagi. Jest to istotna kwestia, dzięki której rzeczywiście będziemy mogli poczuć się w dłuższej perspektywie lepiej i problemy ze wzrokiem nie będą już takim kłopotem.

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie