31 marca 2022 Udostępnij

Dbaj o czystość soczewek kontaktowych

Jak czyścić soczewki kontaktowe?

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, prawdopodobnie znasz zasady higieny, których powinieneś przestrzegać przy ich zdejmowaniu:

  1. Umyj dokładnie ręce wodą z mydłem i wysusz je na czystej, niestrzępiącej się szmatce.
  2. Wyjmij soczewkę z oka i natychmiast ją wyczyść (jeśli nosisz soczewki wielorazowe). Delikatnie przepłucz ją roztworem zaleconym przez Twojego optometrystę i wyszoruj ją roztworem od brzegu do brzegu. Nie czekaj z przetarciem soczewek do rana, ponieważ zanieczyszczenia przyklejają się do soczewki i opóźnione czyszczenie nie będzie tak skuteczne.
  3. Umieść soczewkę kontaktową w pojemniku do przechowywania soczewek kontaktowych wypełnionym świeżym, czystym płynem dezynfekującym lub uniwersalnym i zamknij wieczko. Jeśli nosisz soczewki jednodniowe, wyrzuć je po użyciu.

Nawet jeśli znasz te wytyczne, to jeśli jesteś ze sobą szczery, ile razy zdarzyło Ci się NIE przestrzegać rutyny zaleconej przez optometrystę i poszedłeś na skróty w higienie soczewek kontaktowych, np:

  • Czyszczenie soczewek śliną lub wodą
  • Przechowywanie soczewek w płynach innych niż odpowiedni płyn wielofunkcyjny lub dezynfekujący. (Sól fizjologiczna NIE jest środkiem dezynfekującym).
  • Nieprzestrzeganie właściwego harmonogramu noszenia soczewek (noszenie soczewek jednodniowych dłużej niż jeden dzień, miesięcznych dłużej niż miesiąc, spanie w soczewkach jednodniowych, itp.)
  • Spanie lub pływanie w soczewkach

Naukowiec z Uniwersytetu w Teksasie przeprowadził badanie 443 pacjentów noszących soczewki kontaktowe i stwierdził, że mniej niż jeden procent z nich dbał o swoje soczewki w sposób właściwy.

Oto kilka najczęstszych błędów popełnianych w pielęgnacji soczewek kontaktowych i dlaczego tak ważna jest zmiana nawyków.

Błąd: Przechowywanie lub mycie soczewek kontaktowych w wodzie z kranu.
Ryzyko: Choć wydaje się to nieszkodliwe, woda z kranu może poważnie uszkodzić Twoje oczy. Ponieważ zwykła woda z kranu nie jest sterylna, może powodować infekcje, takie jak Acanthomaeoba. Domowej roboty sól fizjologiczna może również prowadzić do niektórych grzybiczych zakażeń oczu.
Rozwiązanie:

Nigdy nie myj ani nie przechowuj soczewek w wodzie z kranu ani w żadnym innym płynie poza płynem do soczewek kontaktowych. Tym bardziej staraj się unikać pływania lub brania prysznica z soczewkami, aby uniknąć kontaktu z wodą z kranu lub wodą zawierającą chlor.

Błąd: Używanie śliny do płukania soczewek.
Ryzyko: Ślina jest pełna bakterii, które powinny być w Twojej jamie ustnej, a nie w Twoich oczach. Jeśli masz skaleczenie w oku, bakterie mogą dostać się pod soczewkę i spowodować infekcję.
Rozwiązanie:

Zawsze noś przy sobie mały pojemnik z płynem do soczewek lub sztucznymi łzami. Jeśli Twoje soczewki Ci przeszkadzają, użyj odpowiedniego płynu lub zdejmij je do czasu, aż będziesz w stanie odpowiednio je wyleczyć.

Błąd: Ponowne używanie płynu do czyszczenia lub uzupełnianie pojemnika do przechowywania soczewek.
Ryzyko: Ponowne używanie płynu to jak błaganie o infekcję oka. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie zanieczyszczenia i bakterie, które znajdują się w Twoich oczach i na soczewkach kontaktowych przedostają się do płynu. Jeśli więc oddajesz płyn do recyklingu, wszystkie te bakterie trafiają z powrotem do Twojego oka. Jeśli masz jakiekolwiek mikroskopijne pęknięcia w rogówce, bakterie mogą zainfekować rogówkę.
Roztwór:

Za każdym razem, kiedy przechowujesz soczewki kontaktowe, używaj świeżego roztworu. Pamiętaj również, aby opróżnić WSZYSTKIE pozostałości płynu z pojemnika z poprzedniego dnia, zanim dodasz do niego nowy płyn. Jeśli jest to zbyt trudne do zapamiętania lub wykonania, spróbuj używać soczewek jednodniowych.

Błąd: Nieprzestrzeganie harmonogramu wymiany przepisanych soczewek. (Uwaga: Niektóre soczewki o przedłużonym trybie noszenia są zatwierdzone do noszenia przez 30 dni, ale właściwe dopasowanie jest niezbędne dla osiągnięcia sukcesu, nawet jeśli soczewka pozwala na wysoką przepuszczalność tlenu)
Ryzyko: Po upływie zatwierdzonego czasu użytkowania soczewek kontaktowych, dzisiejsze cienkie soczewki kontaktowe nie zachowują swojego kształtu i struktury. Jeśli ponownie zakładasz soczewki przeznaczone do użytku przez określony czas, może dojść do gromadzenia się śluzu i bakterii, ponieważ płyny do czyszczenia nie chronią soczewek dłużej niż przez zatwierdzony czas noszenia. Zmieniające się soczewki i skłonność do zanieczyszczeń zwiększają ryzyko podrażnienia i zakażenia oczu.
Rozwiązanie:

Przestrzegaj zalecanego harmonogramu noszenia soczewek, który otrzymałeś.

Błąd: Zakładanie soczewek kontaktowych, gdy Twoje widzenie jest nieostre lub oczy trochę bolą.
Ryzyko: Jeśli masz wątpliwości, zdejmij je! Jeśli soczewki powodują u Ciebie dyskomfort lub Twoje oczy wyglądają na lekko zaczerwienione, posłuchaj swojego ciała, zamiast cierpieć z powodu dyskomfortu, który potencjalnie może przerodzić się w infekcję.
Rozwiązanie:

Jeśli dokuczają Ci oczy, spróbuj najpierw zastosować krople nawilżające przeznaczone dla osób noszących soczewki kontaktowe. Jeśli to nie pomoże, wyjmij soczewki i sprawdź, czy nie są uszkodzone lub zabrudzone. Jeśli nie wyglądają one dla Ciebie dobrze, nie używaj ich.

Nieprawidłowa higiena soczewek kontaktowych może prowadzić do zaczerwienienia oczu, niewyraźnego widzenia, podrażnień, a w najcięższych przypadkach do poważnych infekcji i otarć rogówki, które mogą prowadzić do ślepoty. Najważniejsze jest więc to: słuchaj zaleceń swojego optometrysty i dbaj o czystość swoich soczewek!

Aby uzyskać więcej informacji, obejrzyj film na temat pielęgnacji soczewek kontaktowych:

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie