22 stycznia 2016 Udostępnij

Jak dobrać okulary do komputera?

jak dobrać okulary do komputeraNawet, jeśli wybierzemy najlepszy monitor LCD nie można być pewnym, że taki sprzęt będzie dobrze chronił nasz wzrok przed zmęczeniem czy skutkami długiej pracy. W momencie, gdy nasz wzrok będzie już uszkodzony trzeba pracować z dobrymi okularami przy komputerze. Warto wiedzieć jak takie okulary dobrać i jak działają nasze oczy, gdy pracujemy bez okularów.

W momencie, gdy dochodzi do zmęczenia oczu będziemy zmieniać pozycje, zaczniemy ruszać karkiem, głową. Będziemy ruszać się tak, by lepiej widzieć. W czasie pracy przy komputerze każdego dnia trzeba pomyśleć o znalezieniu odpowiedniej pozycji ciała. Jeśli chodzi o przemęczenie oczu będą się pojawiać takie objawy jak:

- objawy zmęczonych oczuwidzenie za mgłą

- zmiany refrakcji

- ból głowy

- suchość oczu

- widzenie podwójne

- zaburzenie widzenia barw

Odpowiednie nawilżenie oczu będzie nam pomagało, by walczyć z problemami z widzeniem. Oko ma oczywiście swój materiał nawilżający w postaci łez, ale to nawilżenie nie zawsze funkcjonuje tak jak należy. Przy ciągłej pracy przy komputerze nasze oczy narażone są bardzo mocno na wysychanie. Wszystko będzie związane z tym, że rzadko mrugamy. Będzie to oczywiście prowadzić do wysuszenia naszej gałki ocznej. Pracując w biurze problemem będzie także to, że mamy za słabo nawilżone powietrze. Odpowiednia wilgotność będzie możliwa do uzyskania przy zastosowani specjalnych nawilżaczy. Czasami warto się także zdecydować na specjalne preparaty, które będą imitowały łzy.

Osoby, które wykorzystują soczewki zamiast okularów są narażone na suchość dużo bardziej niż osoba zdrowa. W związku z tym wybranie soczewek jest tak bardzo ważne i muszą one swoje właściwości mieć dopasowane idealnie do potrzeb konkretnej osoby. Wydaje się, że najlepiej będzie czasami zmieniać takie soczewki na zwykłe okulary. Wtedy nasze oczy będą po prostu funkcjonowały lepiej.

Jeśli chcemy kupować soczewki, to warto udać się do specjalisty, który powinien wybrać dla nas najlepszy produkt podpowiadając jakie soczewki będą dobre i jaki tryb użytkowania powinniśmy wybrać. Dobrze będzie, jeśli soczewka wykonywana jest z jakichś nowoczesnych materiałów. Technologia produkcji ciągle się zmienia i te przygotowywane obecnie soczewki dają mniej dyskomfortu w czasie użytkowania.

Dobór okularów do pracy przy komputerze

Jeśli pracujemy z komputerem i w takiej pracy używamy okularów to będzie dobrze, jeśli mają one odpowiednia warstwę antyrefleksyjną, która będzie likwidowała te refleksy świetlne, które na ekranie komputera się pojawiają. Warto także wybrać takie szkła, które mają odpowiednie powłoki antyelektrostatyczne. Dzięki temu szkło nie przyciąga kurzu i można je zdecydowanie łatwiej czyścić. Zaleta takiej powłoki będzie jeszcze większa przy tradycyjnym monitorze CRT, ponieważ jest to sprzęt, który ma promieniowanie elektromagnetyczne i trzeba się przed tym chronić.

Praca w okularach w różnych odległościach, dobór soczewek

Przy wyborze soczewek trzeba sprawdzić również jak będziemy pracować, czy będziemy mieli tylko patrzenie z bliska czy może też z daleka. Odległość na jakiej widzimy dobrze zależy oczywiście od naszego wieku i tego w jakim stanie jest oko. Różne wady mogą się rozwijać w różny sposób, dlatego właśnie trzeba stale kontrolować takie wady, ponieważ dzięki temu będziemy wiedzieli jak odpowiednio wybrać soczewki.

Jakie okulary do komputera?

Okulary do komputera muszą być oczywiście dobrze dopasowane. Okulary, które będą źle dobrane mogą spowodować różne problemy ze wzrokiem. Warto wiec optykowi powiedzieć dokładnie o tym w jakich warunkach pracujemy, ponieważ dzięki temu lepiej będzie można dobrać okulary, które zostaną przygotowane.

Okulary do pracy przy komputerze bez podatku dochodowego

okulary do pracy przy komputerzeWarto zauważyć, że obecnie mamy takie rozwiązanie prawne, w którym okulary refundowane przez pracodawcę są przychodem pracownika. Jednocześnie jednak ustawodawca zwalnia ten przychód z opodatkowania i dzięki temu możemy być pewni, że nie będzie trzeba płacić od tego zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązuje obecnie przepisy zobowiązują do badań kontrolnych osobę, która pracuje przy komputerze. Dzięki temu lekarz może sprawdzić czy dana osoba powinna nosić okulary. Jeśli pojawia się nadmierna wada wzroku to lekarz może podjąć decyzję o tym, że dana osoba będzie uprawniona do refundacji wydatków na szkła. BHP to jedno, a podatki drugie

Warto zwrócić uwagę na to, że przepisy to jedno a praktyka związana z prawem podatkowym to zupełnie coś innego. W tej sprawie przygotowane były interpretacje podatkowe od Izby Skarbowej w Łodzi. Okazuje się, że refundacja wydatków nie będzie przychodem pracownika, więc naliczenie podatku nie będzie konieczne. Ogólnie mamy jednak pewne zastrzeżenia Izby Skarbowej, która powołując się na przepisy zauważa, że nie jest to przychód podlegający opodatkowaniu. Pojawia się informacja o tym, że można okulary przygotowane dla pracownika potraktować jako przychód pracownika. Jednocześnie jednak jest to przychód, który będzie zwolniony z opodatkowania a więc nie będzie zaznaczany w formularzu PIT11.

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie