9 maja 2022 Udostępnij

Jak soczewki kontaktowe mogą być niebezpieczne dla oczu?

Niebezpieczeństwa związane z soczewkami kontaktowymi dla Twoich oczu

Większość ludzi nie uważa soczewek kontaktowych za niebezpieczne. W rzeczywistości są one świetną alternatywą dla okularów, oferując wygodę i doskonałe widzenie dla osób, które je noszą. Jednakże, jeśli nie są one nabywane i używane zgodnie z zaleceniami okulisty, konsekwencje mogą być katastrofalne.

Soczewki kontaktowe muszą być dopasowane

Podobnie jak w przypadku butów, jeden rozmiar soczewek kontaktowych nie pasuje na wszystkich. Nawet jednodniowe soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniego dopasowania, ponieważ materiały i krzywizny soczewek różnią się w zależności od marki. Często pacjenci, którzy skarżą się na uczucie suchości soczewek kontaktowych w ciągu kilku godzin od ich założenia, noszą soczewki kontaktowe, które nie są idealnie dopasowane. Wiele czynników może wpływać na dopasowanie soczewek, w tym wzrost, alergie, przyjmowane leki, zmiany hormonalne i inne. Wrażliwość na krople do oczu i płyny do czyszczenia może również wpływać na komfort noszenia soczewek kontaktowych.

Niebezpieczeństwa związane z używaniem soczewek kontaktowych

Wszyscy wiemy, jak nieprzyjemne jest uczucie, gdy w naszym oku znajduje się ciało obce. Łzawienie i łzawienie, które występują jako naturalna próba usunięcia ciała obcego przez oko, świadczy o wrażliwości oka w porównaniu z innymi częściami ciała. Każdy kontakt ciała obcego z okiem (nawet palca) stanowi ryzyko dla oka - dotyczy to również soczewek kontaktowych. Niewłaściwa higiena i użytkowanie soczewek kontaktowych może spowodować zarysowanie ich powierzchni lub wprowadzić do oka bakterie, co może prowadzić do poważnych infekcji i trwałego uszkodzenia oka i wzroku.

Według najnowszego raportu Centers for Disease Control and Prevention, prawie 20% pacjentów, którzy zgłosili się z powodu zakażeń rogówki związanych z soczewkami kontaktowymi, miało blizny na rogówce, pogorszenie ostrości widzenia lub wymagało przeszczepu rogówki w wyniku zakażenia. Co więcej, 25% infekcji było związanych z niewłaściwą higieną soczewek kontaktowych, co oznacza, że prawdopodobnie można było im zapobiec.

Niebezpieczne zachowania, które narażają użytkowników soczewek kontaktowych na niebezpieczeństwo

Oto kilka najbardziej niebezpiecznych nawyków związanych z soczewkami kontaktowymi, których należy unikać, aby wyeliminować ryzyko uszkodzenia oka lub potencjalnie oślepiającej infekcji.

  • Nie mycie rąk mydłem i nie osuszanie ich przed założeniem lub zdjęciem soczewek.
  • Płukanie soczewek kontaktowych lub pojemnika na soczewki wodą z kranu, wodą sterylną lub innymi substancjami.
  • Ponowne używanie płynu lub uzupełnianie płynu w pojemniku na soczewki zamiast opróżnienia go, wyczyszczenia i ponownego napełnienia.
  • Niezdejmowanie soczewek przed pływaniem lub wejściem do gorącej kąpieli.
  • Pozostawianie soczewek kontaktowych w pojemniku na soczewki zbyt długo lub spanie w soczewkach, które nie są przeznaczone do spania.
  • Nieprzestrzeganie harmonogramu noszenia soczewek zaleconego przez lekarza okulistę.
  • Używanie tego samego pojemnika na soczewki przez zbyt długi czas (pojemnik powinien być regularnie czyszczony i wymieniany mniej więcej co trzy miesiące).
  • Noszenie soczewek, które nie zostały zakupione na receptę u lekarza okulisty lub autoryzowanego dystrybutora soczewek kontaktowych.
  • Jak na ironię, woda jest jednym z największych zagrożeń dla użytkowników soczewek kontaktowych, ponieważ może być siedliskiem niebezpiecznych bakterii pod soczewką lub w zanieczyszczonym pojemniku na soczewki. Tych niebezpieczeństw można łatwo uniknąć stosując się do zaleceń lekarza okulisty dotyczących użytkowania i noszenia soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe kosmetyczne/dekoracyjne

W związku ze zbliżającym się Halloween należy podkreślić, że soczewki kontaktowe powinieneś kupować TYLKO od lekarza okulisty lub autoryzowanego sprzedawcy soczewek kontaktowych z receptą. Nawet jeśli kupujesz czysto dekoracyjne soczewki kontaktowe bez korekcji wzroku, potrzebujesz lekarza, który zmierzy Twoje oko, aby upewnić się, że są one prawidłowo dopasowane. Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym i ich sprzedaż bez odpowiedniej autoryzacji jest nielegalna. Dlatego nigdy nie powinieneś kupować ich w sklepach z kostiumami lub sklepach z artykułami na imprezy - nie podlegają one żadnym regulacjom i mogą poważnie zaszkodzić Twoim oczom i wzrokowi.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe zaczerwienienie, wydzielinę, skorupę, nadwrażliwość na światło lub ból, natychmiast zdejmij soczewki kontaktowe i jak najszybciej udaj się do okulisty. Niektóre poważne infekcje oczu mogą spowodować trwałe uszkodzenie lub utratę wzroku nawet w ciągu jednego lub dwóch dni.

Chociaż nie powinieneś traktować używania soczewek kontaktowych jako czynności niebezpiecznej, ważne jest, abyś rozumiał znaczenie właściwej higieny i użytkowania. Tak długo, jak bezpiecznie nabywasz soczewki kontaktowe i stosujesz się do zaleceń swojego lekarza okulisty, soczewki kontaktowe są bezpieczną, wygodną i skuteczną metodą korekcji wzroku.

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie