11 lipca 2022 Udostępnij

10 Zdrowych dla oczu pokarmów do zjedzenia w tym roku

Zdrowa żywność dla oczu

Nowy rok nadchodzi i wiele osób zawiera zdrowsze odżywianie i ćwiczenia w swoich postanowieniach na nadchodzący rok. Cóż, oprócz utraty wagi i ogólnego stanu zdrowia oraz zapobiegania chorobom, zdrowa dieta i regularne ćwiczenia mogą chronić oczy i wzrok. W szczególności, istnieją pewne witaminy i minerały, które są znane, aby zapobiec chorobom oczu i działać, aby wzmocnić i chronić swoje oczy. Oto 10 produktów spożywczych, które powinieneś włączyć do swojej zdrowej diety w nadchodzącym roku i przez resztę życia.

  1. Ciemne, zielone warzywa liściaste: Zielone warzywa, takie jak jarmuż, szpinak czy kolardy są bogate w witaminę C, która wzmacnia naczynia krwionośne w Twoich oczach i może zapobiegać zaćmie, a także witaminę E, luteinę i zeaksantynę, które są znane z tego, że zapobiegają zaćmie oraz zmniejszają ryzyko i spowalniają postęp zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD).
  2. Pomarańczowe warzywa i owoce: Pomarańczowe pokarmy, takie jak słodkie ziemniaki, kabaczek, marchew, kantalupa, mango, pomarańczowa papryka i morele są bogate w beta-karoten, który poprawia widzenie nocne i może spowolnić postęp AMD, szczególnie, gdy są przyjmowane w połączeniu z cynkiem i witaminami C i E.
  3. Ryby oleiste: Ryby takie jak łosoś, makrela, tuńczyk czy pstrąg są kompletnym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3, które wzmacniają układ odpornościowy oraz chronią komórki i układ nerwowy. Są one niezbędne dla funkcji siatkówki oraz rozwoju oka i wzroku. Omega-3 mogą łagodzić objawy suchego oka i strzec przed AMD i jaskrą. Są również bogate w witaminę D, która może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia AMD.
  4. Fasola i rośliny strączkowe: Fasola i rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, groch o czarnych oczkach, fasola nerkowa i soczewica, mają wysoką zawartość cynku. Cynk jest minerałem śladowym, który pomaga w produkcji melaniny, pigmentu, który chroni oko. Cynk znajduje się w dużym stężeniu w oku w ogóle, a konkretnie w siatkówce i otaczających ją tkankach. Cynk może zmniejszyć ślepotę nocną i może pomóc w zmniejszeniu ryzyka i progresji AMD.
  5. Jajka: Jajka są źródłem cennych witamin i minerałów. Są bogate w cynk, luteinę i zeaksantynę oraz witaminy D i A. Oprócz omówionych już korzyści dla oczu, witamina A chroni przed ślepotą nocną i może zapobiegać suchości oczu. Niektóre jajka są również źródłem Omega 3.
  6. Squash: Squash jest również doskonałym źródłem luteiny i zeaksantyny oraz witaminy C. Zimowy squash ma również witaminę A i kwasy tłuszczowe Omega 3, podczas gdy letni squash jest dobrym źródłem cynku.
  7. Warzywa krzyżowe: Te warzywa, które obejmują brokuły, kalafior i brukselkę, mają moc kombinacji składników odżywczych, w tym witamin, A, C i E, luteiny, zeaksantyny i beta-karotenu. Te związki przeciwutleniające chronią komórki Twojego ciała i Twoje oczy przed wolnymi rodnikami, które mogą rozbijać zdrowe tkanki i powodować choroby.
  8. Orzechy i nasiona: Orzechy i nasiona, takie jak nasiona słonecznika, orzechy ziemne, orzechy laskowe i migdały są bogate w witaminę E, potężny przeciwutleniacz. Nasiona lnu i chia są również dobrym źródłem kwasów omega 3, witamin i przeciwutleniaczy. Wzmacniają one naturalną ochronę organizmu przed AMD, suchym okiem i innymi chorobami.
  9. Chude mięso, drób, ostrygi i mięso krabów: Te wszystkie produkty zwierzęce są dobrym źródłem cynku.
  10. Jagody: Jagody takie jak truskawki, wiśnie i borówki są bogate w bioflawonoidy, które mogą chronić oczy przed AMD i zaćmą.

Wielu pacjentów pyta o przyjmowanie witamin lub suplementów dla składników odżywczych dla zdrowia oczu, a odpowiedź zależy od osoby. Podczas gdy niektóre składniki odżywcze dla oczu mogą być lepiej wchłaniane w odpowiednich proporcjach, gdy są spożywane jako żywność, a nie suplementy, niektórzy pacjenci mają wrażliwość lub warunki (takie jak zespół jelita drażliwego, choroba Crohna lub alergie), które uniemożliwiają im spożywanie niektórych pokarmów, takich jak ryby lub zielenina liściasta. W takich przypadkach istnieje wiele dobrych suplementów luteiny i omega 3, które mogą być lepiej tolerowane niż spożywanie rzeczywistej żywności. Zasięgnij porady okulisty, aby ustalić, co jest dla Ciebie odpowiednie. Chociaż badania wykazały, że wyższe poziomy niektórych witamin są wymagane do spowolnienia postępu niektórych chorób oczu, takich jak AMD, te suplementy powinny być podejmowane tylko pod kierunkiem lekarza okulisty.

Ta lista może wydawać się przytłaczająca, ale jeśli skupisz się na wypełnieniu swojego talerza różnorodnymi owocami i warzywami wszystkich typów i kolorów, jedząc pełnowartościowe produkty i ograniczając przetworzoną żywność i cukier, jesteś na dobrej drodze do zapobiegania chorobom i poprawy zdrowia oczu i ogólnego stanu zdrowia na długie lata. Na zdrowie!

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie