6 lipca 2022 Udostępnij

Co to w ogóle jest Stye?

Fakty na temat stygmatu

Łyko (znane przez okulistów jako hordeolum) to infekcja gruczołu olejowego, która tworzy krostowaty guzek na podstawie powieki lub w samej powiece. Znamiona mogą być nieprzyjemne, powodując obrzęk, ból, zaczerwienienie, dyskomfort, a czasem nadmierne łzawienie lub niewyraźne widzenie, jeśli są na tyle duże, że zniekształcają przednią powierzchnię oczu.

Co powoduje powstanie znamienia?

Gruczoły olejowe na powiece czasami stają się zablokowane przez brud, martwy naskórek lub nagromadzenie oleju, a kiedy to się dzieje, bakterie mogą rosnąć wewnątrz. Blokada jest również powszechnie z kosmetyków do oczu, które blokują otwory w obrębie powieki. Blokada ta powoduje, że gruczoł staje się zainfekowany i zapalony, co skutkuje powstaniem stygmatu. Może on powstać na wewnętrznej lub zewnętrznej stronie powieki i może powodować opuchliznę wokół oka, a czasem także na całej powiece.

Leczenie stygmatu

Łygi są leczone antybiotykami, często w ciężkich przypadkach z receptą na antybiotyki doustne, aby zmniejszyć bakterie odpowiedzialne za infekcję. Leczenie stygmatu jest zalecane w przeciwnym razie istnieje prawdopodobieństwo jego nawrotu. Przykładanie gorącego kompresu do oka przez 10-15 minut kilka razy w ciągu dnia przyniesie ulgę i przyspieszy proces gojenia.

Podobnie jak w przypadku pryszcza, stygmat najprawdopodobniej pęknie, spłynie i zagoi się sam. Sporadycznie stygmat, zwłaszcza ten znajdujący się na wewnętrznej stronie oka, nie rozwiąże się sam i może wymagać pomocy okulisty w celu dodatkowego leczenia. W takim przypadku stygmat jest otwierany chirurgicznie i drenowany w celu zmniejszenia obrzęku i problemów kosmetycznych związanych z tym stygiem.

Nigdy nie należy wyskakiwać ze stygmatu! Może to spowodować rozprzestrzenienie się bakterii i pogorszenie infekcji. Jeśli stygmat się pogarsza, jest bardziej bolesny lub podrażniony, należy skontaktować się z lekarzem okulistą w celu podjęcia leczenia.

W przypadkach, gdy stygsy występują często, okulista może zdecydować się na przepisanie miejscowej maści z antybiotykiem lub schematu oczyszczania, aby zapobiec nawrotom.

Chalazia: Inny rodzaj guzka na powiece

Podobnie jak w przypadku styku, gradówka jest zablokowanym gruczołem olejowym na powiece, który ulega powiększeniu. Główną różnicą między gradówką a rzęsą jest to, że gradówka nie jest zakaźna. Leczenie polega na higienie powiek, ciepłych okładach i masażu powiek. W przypadku uporczywych zmian należy wykonać zabieg chirurgiczny (nacięcie i łyżeczkowanie).

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie