27 maja 2022 Udostępnij

Czy Twoje dziecko potrzebuje badania wzroku?

Widzenie jest niezwykle ważne, nie tylko dla percepcji, ale także dla rozwoju uczenia się dzieci. Pomimo 80% nauki odbywa się wizualnie w ciągu pierwszych 12 lat życia48% rodziców dzieci poniżej 12 roku życia nigdy nie zabrało swojego dziecka do okulisty.

Na stronie True Eye Expertswierzymy, że każde dziecko zasługuje na dostęp do kompleksowej opieki okulistycznej, a w razie potrzeby na odpowiednie okulary. Nasi optometryści są specjalnie przeszkoleni do przeprowadzania pediatrycznych badań wzroku, ale często jesteśmy pytani przez rodziców: "czy moje dziecko naprawdę potrzebuje badania wzroku?". Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest zabieranie dziecka do okulisty, ale my jesteśmy tu po to, aby im pomóc. Oto kilka powodów - i oznak - dla których powinieneś zaplanować kompleksowe badanie wzroku dla swojego dziecka:

Twoje dziecko może mieć problem z widzeniem - nawet jeśli nic nie mówi

Często łatwo jest rozpoznać, kiedy Twoje dziecko jest nieszczęśliwe lub nie czuje się komfortowo - ponieważ daje Ci to do zrozumienia! Niezależnie od tego, czy jest to płacz, marudzenie, czy zwykłe narzekanie, wiele dzieci daje znać, gdy boli je brzuch, upadły i zdrapały sobie kolano lub gdy doświadczają jakiegoś innego problemu zdrowotnego, który powoduje u nich dyskomfort.

Nie będą jednak narzekać na swój wzrok.

Nawet jeśli mają problemy ze wzrokiem, dzieci często nie zdają sobie sprawy, że nie widzą wyraźnie świata. Dla niektórych dzieci z wadami wzroku świat zawsze był niewyraźny - niewyraźne widzenie stało się normą - i nie mają one żadnego punktu odniesienia.

Łatwo jest szukać lekarza w przypadku złamania kości lub dentysty w przypadku bólu zęba, ale wizyta u okulisty jest często działaniem proaktywnym, a nie reaktywnym, co sprawia, że rutynowe badania wzroku są szczególnie ważne.

Oznaki, że Twoje dziecko potrzebuje badania wzroku

Dzieci często nie zdają sobie sprawy z tego, że mają problem ze wzrokiem, ale mogą wykazywać objawy świadczące o tym, że widzą słabo. Rodzice, nauczyciele i inni opiekunowie powinni zwracać uwagę na poniższe zachowania:

Siedzenie zbyt blisko telewizora

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że Twoje dziecko siedzi zbyt blisko telewizora lub trzyma sprzęt elektroniczny zbyt blisko twarzy? Może to wynikać z tego, że nie widzi ono wyraźnie przedmiotów znajdujących się w dużej odległości, co jest wadą refrakcji zwaną krótkowzrocznością (dalekowzrocznością).

Zasłanianie jednego oka lub odwracanie głowy

Niektóre dzieci, jeśli mają problem z oczami, przechylają głowę lub zasłaniają jedno oko. Często dzieci, które nadmiernie przejawiają takie zachowania, cierpią na amblyopię, zwaną również "leniwym okiem".

Kiedy należy zaplanować badanie wzroku u dziecka?

Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne zaleca, aby pierwsze badanie wzroku u dzieci powinno się odbyć w wieku 6 miesięcy. Zaleca również, aby dzieci badały oczy w wieku 3 i 5 lat oraz co roku po rozpoczęciu nauki w szkole.

Bez względu na wiek dziecka, nasi optometryści mają szczególne doświadczenie w przeprowadzaniu badań wzroku u młodych pacjentów, począwszy od dzieci, poprzez maluchy, aż po młodych dorosłych.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zdrowia oczu Twojego dziecka lub chcesz umówić się na badanie w True Eye Experts, umów się na wizytę.

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie