29 marca 2021 Udostępnij

8 sposobów, w jaki twoje oczy zmieniają się z wiekiem

Nasze oczy i wzrok zmieniają się wraz z wiekiem. Twój okulista może monitorować te zmiany - niektóre z nich są naturalną częścią procesu starzenia się - i rozpoznawać wszelkie schorzenia oczu lub choroby na tyle wcześnie, aby je leczyć i zapobiegać utracie wzroku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach zmian w oczach, które mogą wystąpić wraz z wiekiem.

Choroby i schorzenia oczu związane z wiekiem

Zaćma

Jeśli Twoje widzenie zaczyna być niewyraźne, może to oznaczać, że rozwija się u Ciebie zaćma. Istnieje kilka rodzajów zaćmy, ale ta, która jest zwykle spowodowana starzeniem się, znana jest jako "zaćma jądrowa". Początkowo może ona prowadzić do zwiększenia krótkowzroczności lub nawet chwilowej poprawy widzenia do czytania. Jednak z czasem soczewka stopniowo staje się bardziej gęsta i żółta, co powoduje zamglenie widzenia. W miarę jak katarakta powoli postępuje, soczewka może nawet stać się brązowa. Zaawansowane żółknięcie lub brązowienie soczewki może prowadzić do trudności w rozróżnianiu odcieni kolorów, a nieleczone może w końcu doprowadzić do ślepoty. Na szczęście operacja zaćmy, podczas której zmętniała soczewka zostaje zastąpiona przezroczystą, jest niezwykle bezpieczną i skuteczną metodą leczenia.

Blepharoptosis

Blepharoptosis lub ptosis to opadanie górnej powieki, które może dotyczyć jednego lub obu oczu. Powieka może opadać tylko nieznacznie lub może opadać na tyle, że zakrywa źrenicę i blokuje widzenie. Dochodzi do tego, gdy dochodzi do osłabienia mięśnia dźwigacza oka, który unosi powiekę. Stan ten jest zwykle spowodowany starzeniem się, operacją oka lub chorobą atakującą mięsień lub jego nerw. Na szczęście, blepharoptosis można skorygować za pomocą operacji.

Odłączenie ciała szklistego

Dochodzi do niego, gdy galaretowaty płyn szklisty wewnątrz oka zaczyna się upłynniać i odciągać od siatkówki, powodując powstawanie "plamek i pływaczek", a czasami także błysków światła. Zjawisko to jest zazwyczaj niegroźne, ale "pływaczki" i błyski światła mogą również sygnalizować początek odwarstwienia siatkówki - poważnego problemu, który może spowodować ślepotę i wymaga natychmiastowego leczenia. Jeśli wystąpią nagłe lub nasilające się błyski i zwiększona ilość łez, należy natychmiast zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny.

Inne zmiany związane z wiekiem

Oprócz wyżej wymienionych chorób oczu, wraz z wiekiem zmienia się struktura naszych oczu i wzrok.

Prezbiopia

Dlaczego osoby po 40. i 50. roku życia mają większe problemy ze skupieniem wzroku na bliskich przedmiotach, takich jak książki czy ekrany telefonów? Soczewka wewnątrz oka zaczyna tracić zdolność do zmiany kształtu i ustawiania ostrości widzenia na bliskie przedmioty, proces ten nazywany jest prezbiopią. Z czasem prezbiopia, znana również jako dalekowzroczność związana z wiekiem, stanie się bardziej wyraźna i w końcu będziesz potrzebował okularów do czytania, aby widzieć wyraźnie. Może się zdarzyć, że będziesz potrzebować kilku recept - jednej recepty, która umożliwi Ci widzenie z bliska, jednej dla odległości pośrednich i jednej dla widzenia na odległość. W takim przypadku, ludzie często otrzymują okulary dwuogniskowe, wieloogniskowe lub PAL, które mogą być również łączone z soczewkami kontaktowymi.

Zmniejszona wielkość źrenicy

Z wiekiem nasza reakcja na światło i mięśnie, które kontrolują wielkość źrenicy tracą siłę. Powoduje to, że źrenica staje się mniejsza i gorzej reaguje na zmiany w oświetleniu otoczenia. Skutek? Trudniej jest wyraźnie widzieć przedmioty, takie jak menu, w słabo oświetlonych miejscach, takich jak restauracja.

Suche oko

Nasze gruczoły łzowe produkują mniej łez, a produkowane przez nie łzy mają mniej olejków nawilżających. Twój okulista może określić, czy suchość oka jest związana z wiekiem, czy wynika z innego schorzenia, i zaleci odpowiednie krople do oczu dostępne bez recepty lub na receptę, lub inne skuteczne i trwałe leczenie, aby złagodzić suchość i przywrócić komfort.

Utrata widzenia peryferyjnego

Starzenie się powoduje utratę widzenia peryferyjnego o 1-3 stopnie na dekadę życia. W rzeczywistości, osoba może osiągnąć utratę pola widzenia peryferyjnego o 20-30 stopni do czasu, gdy osiągnie wiek 70 i 80 lat. Podczas gdy utrata widzenia obwodowego jest normalną częścią starzenia się, może ona również wskazywać na obecność poważnej choroby oczu, takiej jak jaskra. Najlepszym sposobem na ustalenie przyczyny jest wykonanie badania okulistycznego.

Zmniejszone widzenie kolorów

Komórki w siatkówce odpowiedzialne za normalne widzenie kolorów mają tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem, powodując, że kolory stają się mniej jasne, a kontrast między różnymi kolorami jest mniej zauważalny. Choć jest to normalna część procesu starzenia się, wyblakłe kolory mogą czasami sygnalizować poważniejszy problem oczny.

Poza normalnymi zmianami, które pojawiają się wraz z wiekiem, wzrasta ryzyko rozwoju poważnych chorób oczu, takich jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej czy jaskra. Rutynowe badania okulistyczne są niezbędne dla zachowania zdrowych oczu. Twój okulista może określić, czy objawy są spowodowane przez problem z oczami, czy też są normalnym produktem ubocznym starzenia się.

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie