11 maja 2022 Udostępnij

Oznaki problemów z oczami i wzrokiem u niemowląt

Wzrok niemowląt

Pomimo dziewięciu miesięcy wzrostu w macicy dzieci nie rodzą się z w pełni rozwiniętymi oczami i wzrokiem, tak jak nie potrafią jeszcze chodzić ani mówić. W ciągu pierwszych kilku miesięcy życia ich układ wzrokowy rozwija się, stymulowany przez otoczenie. Dzieci rozwijają umiejętność śledzenia obiektów, skupiania wzroku i poruszania nim jak zespołem. Poprawi się ostrość widzenia i stopniowo będą w stanie widzieć więcej kolorów. Powstaną również połączenia neuronalne, które pozwolą im przetwarzać to, co widzą, rozumieć otaczający je świat i wchodzić z nim w interakcje. Zdrowe oczy i dobry wzrok są niezbędne do prawidłowego i terminowego rozwoju; problemy ze wzrokiem lub oczami mogą prowadzić do opóźnień w rozwoju. Skąd więc wiadomo, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo? Co możesz zrobić, aby zapewnić swojemu dziecku zdrowie oczu i prawidłowy wzrok? Chociaż problemy z oczami u niemowląt nie są częste, oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby mieć pewność, że oczy Twojego dziecka są zdrowe.

#1 Zaplanuj badanie kontrolne na sześć miesięcy.

Zaleca się przeprowadzenie pierwszego profesjonalnego kompleksowego badania wzroku i oczu u dziecka między szóstym a dwunastym miesiącem życia.

Podczas badania 6-miesięcznego Twój optometrysta powinien sprawdzić następujące umiejętności:

  • Ostrość widzenia (krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm)
  • Zdolności ruchowe i mięśniowe oczu
  • Zdrowie oczu

Jeśli masz jakiekolwiek obawy przed upływem 6 miesięcy, nie wahaj się zabrać dziecka na badanie wcześniej.

#2 Zaangażuj się w zabawę stymulującą rozwój wzrokowy.

Zabawa stymulująca rozwój wzroku dziecka pomoże mu rozwinąć procesy wzrokowe, takie jak śledzenie wzroku i współpraca wzrokowa. Początkowa odległość, na jaką dziecko skupia wzrok, wynosi 20-30 cm, więc aby rozwijać zdrowe umiejętności wzrokowe, trzymaj w tej odległości kontrastowe zabawki typu "sięgnij i dotknij". Przy każdym karmieniu podawaj na przemian prawą i lewą stronę, a także zabawki, które zachęcają do śledzenia poruszających się przedmiotów, aby rozwijać koordynację oko-ręka i percepcję głębi. Pediatrzy w Ameryce Północnej zalecają, aby nie zezwalać na korzystanie z ekranu w wieku poniżej 2 lat, ponieważ wiele form rozwoju może być opóźnionych w wyniku przedwczesnego korzystania z urządzeń cyfrowych.

#3 Bądź czujny na problemy z oczami i wzrokiem.

Zwracaj uwagę na oznaki problemów ze wzrokiem i skontaktuj się z okulistą, aby omówić wszelkie wątpliwości. Niektóre objawy, na które należy zwrócić uwagę, to m.in:

  • Zaczerwienione oczy lub powieki, którym może, ale nie musi, towarzyszyć wydzielina i skorupa na powiekach. Może to wskazywać na zakażenie oka, które może być bardzo zaraźliwe i może wymagać podania leków.
  • Nadmierne łzawienie lub łzawienie oczu. Może to być spowodowane problemem z kanalikami łzowymi, np. ich zatkaniem.
  • Bardzo duża wrażliwość na światło. Pewna wrażliwość na światło jest normalna, ale znaczna wrażliwość na światło może być oznaką choroby lub podwyższonego ciśnienia w oku.
  • Podskakiwanie lub podskakiwanieoczu. Wskazuje to na problem z kontrolą mięśniową oczu.
  • Skręcenie oka. Niezależnie od tego, czy jest to oko, które wydaje się zezować, czy "leniwe oko", które odwraca się na zewnątrz, jest to często związane z wadą refrakcji lub problemami z mięśniami oczu, które mogą wymagać leczenia, takiego jak okulary, terapia wzroku, poprawki lub operacja.
  • Biała źrenica. Może to być oznaką wielu chorób, w tym nowotworów. Jeśli to zauważysz, natychmiast to zbadaj.

Ponieważ oczy niemowlęcia wciąż dojrzewają, wszelkie wykryte problemy można prawdopodobnie skorygować dzięki odpowiedniej opiece i leczeniu. Ważne jest, aby znaleźć pediatrę , któremu można zaufać, ponieważ należy regularnie sprawdzać stan zdrowia oczu dziecka, aby zapewnić prawidłową naukę i rozwój w okresie niemowlęcym i późniejszym.

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie