1 lutego 2016 Udostępnij

Powłoka antyrefleksyjna - prawda i mity

powłoka antyrefleksyjnaDotychczas okulary służyły tylko i wyłącznie do korekcji wad wzroku. Dziś okulary tzw. "zerówki" są modnym gadżetem i dodatkiem do ubioru. W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie ze strony fanów mody, producenci z branży odzieżowej stworzyli ogromną ilość modeli tych okularów.

Jednakże czy zakup "zerówek" w popularnej sieciówce jest bezpieczny?

Okazuje się, że nie do końca. Dlatego najwłaściwszym rozwiązaniem jest kupno szkieł w salonach optycznych. Coraz częściej na okulary tego typu decydują się nie tylko blogerzy i blogerki, ale też pracownicy biur. To wszystko przez wzgląd na to, że największą zaletą "zerówek" jest powłoka antyrefleksyjna, która z kolei chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem monitorów i wyświetlaczy. Jest to zatem idealny produkt dla tych osób, troszczących się o bezcenny zmysł wzroku. Jak już zostało wspomniane, to kupno okularów w sieciówce nie jest bezpieczne. Oczywiście, pod względem wizualnym będą one na bardzo wysokim poziomie, jednakże takie okulary nie będą w stanie pełnić żadnej prozdrowotnej funkcji.

zerówki z powłoką antyrefleksyjnąNa szczęście potencjał zerówek nie został jedynie dostrzeżony jedynie przez marki odzieżowe. W salonach optycznych znaleźć można równie efektowne, a przede wszystkim funkcjonalne oprawki wyposażone w powłokę antyrefleksyjną. Trzeba zaznaczyć,że wspomniane powłoki antyrefleksyjne, dodatkowo chronią oczy przed promieniowaniem i odblaskami światła. Co to oznacza? Jeśli borykasz się z obawami charakterystycznymi dla zmęczonych oczu - suchość, piasek, bóle głowy - to są to okulary dla Ciebie. Dlaczego? Bo lepiej zapobiegać niż leczyć.

"Zerówki" nie likwidują symptomów, ale zatrzymują szkodliwe promieniowanie, nie powodując tym samym negatywnych zmian w strukturze oka. W rezultacie oczy nie męczą się, a dyskomfortowe symptomy po prostu znikają. W związku z powyższym, okulary "zerówki" są obowiązkowe szczególnie dla tych, którzy codziennie, przez kilka godzin mają styczność z urządzeniami elektronicznymi, które nadwyrężają narząd zmysłu wzroku. Mimo, że jest to produkt zalecany dla większej części naszego społeczeństwa, to sęk w tym że okulary "zerówki" nie są refundowane, tak jak korekcyjne odpowiedniki.

Wykorzystanie okularów zerówek to nie jedyny wyznacznik troski o zdrowy wzrok. Bardzo często, profesjonalni optycy zalecają ćwiczenia odciążające oczy. Wystarczy podczas wielogodzinnej pracy, robić regularne przerwy, odpowiednio mrugać i wprowadzić do codziennego rytmu dnia zasadę 20/20. Jak widać, nie trzeba borykać się z wadą wzroku, by przyozdobić twarz okularami. "Zerówki" to wspaniały środek zapobiegawczy, przeciwko wadom wzroku. To wszystko za sprawą antyrefleksyjnych właściwości powłok.

Pojawiające się po obu stronach soczewek refleksy świetlne ograniczają czystość widzenia, rozpraszają uwagę i drażnią oczy - specjalne powłoki, neutralizują ten efekt. W związku z powyższym, powłoki antyrefleksyjne posiadają wiele zalet. Po pierwsze, zapewniają lepszy kontrast widzenia. Dodatkowo, gwarantują większą przejrzystość soczewek, które wydają się bardziej klarowne i niemal całkowicie niewidoczne.

zerówki do komputeraCzęsto "zerówki" wyposażone są w warstwę hydrofobowa będąca jednym z elementów - dzięki czemu, okulary są odporne na zaparowanie i wilgoć. Kolejnym atutem jest subtelna kolorystyka soczewek, to właśnie dzięki nim, okulary są nie tylko funkcjonalne, ale i bardzo szykowne oraz oryginalne. Powłoki antyrefleksyjne, przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia w trakcie pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitor. Tego typu szkła, bez wątpienia także zwiększają bezpieczeństwo prowadzenia samochodu, szczególnie w trakcie jazdy nocą lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Jak widać, okulary "zerówki" powinny być nieodłącznym gadżetem każdego pracownika, ponieważ nie wpływają nie tylko na zdrowie, ale jakość widzenia, a co się z tym wiąże efektywność jego pracy. Co prawda, według obowiązującego prawa "zerówki" nie są refundowane. Aczkolwiek, niektórzy pracodawcy w trosce o pracowników dofinansowują tego typu przedsięwzięcia. Dlatego - nie czekaj! Być może taka refundacja przysługuje również w Twojej firmie.

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie