27 maja 2021 Udostępnij

Najlepsza żywność dla Twoich oczu

Wszyscy wiemy, że spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze, picie dużej ilości wody i ćwiczenia fizyczne mogą poprawić nasze zdrowie. Nie jest więc zaskoczeniem, że te same czynności wspomagają również zdrowie oczu. Badania wykazały, że regularne spożywanie pewnych witamin i składników odżywczych może zapobiec lub opóźnić wystąpienie zagrażających wzrokowi chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma i jaskra.

Poniżej znajduje się lista najlepszych witamin, minerałów i składników odżywczych, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych oczu przez całe życie.

Zapraszamy do konsultacji z naszym okulistą, aby omówić, które składniki odżywcze są najbardziej odpowiednie dla Twojego konkretnego zdrowia oczu i potrzeb.

Witaminy i składniki odżywcze, które wspierają zdrowie oczu

Zawsze najlepiej porozmawiać z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej przed podjęciem jakichkolwiek witamin lub suplementów, a także w celu zapewnienia, że spożywasz odpowiednią dawkę dla swojego organizmu.

Witamina A

Niedobór witaminy A może powodować wiele problemów zdrowotnych oczu, w tym suchość oczu i ślepotę nocną. W rzeczywistości, niedobór witaminy A jest główną przyczyną ślepoty na całym świecie.

dieta

Witaminy A i A1, które są niezbędne do wspierania fotoreceptorów (komórek wyczuwających światło) w siatkówce oka, można znaleźć w takich produktach jak marchew, zielenina liściasta, żółtka jaj, wątroba i ryby.

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Spożywanie pokarmów bogatych w kwasy Omega-3, takich jak tłuste ryby, może wspomagać zdrowie oczu na kilka sposobów. Wykazano, że DHA i EPA, 2 różne rodzaje kwasów tłuszczowych Omega-3, poprawiają funkcjonowanie siatkówki i rozwój wzroku.

Suplementy Omega-3 mogą również złagodzić objawy suchego oka. Randomizowane badanie kontrolowane wykazało, że osoby spożywające suplementy Omega-3 doświadczyły poprawy jakości łez, co skutkowało zmniejszeniem parowania łez i zwiększeniem komfortu oczu.

Luteina i zeaksantyna

Luteina i zeaksantyna to przeciwutleniacze, które gromadzą się w soczewce i siatkówce i pomagają filtrować szkodliwe promienie UV i światło niebieskie. Jedno z badań wykazało, że osoby, które spożywały największą ilość tych składników odżywczych w swojej diecie, miały o 43% mniejsze szanse na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej niż osoby, które spożywały najmniejszą ich ilość.

Szpinak, żółtka jaj, słodka kukurydza i czerwone winogrona to niektóre z pokarmów, które zawierają duże ilości luteiny i zeaksantyny.

Witamina C

Duże ilości witaminy C można znaleźć w wodnistym humorze oka, płynie, który wypełnia przednią komorę oka i wspiera integralność rogówki. To skłoniło naukowców do zastanowienia się nad rolą tej witaminy w ochronie zdrowia oczu.

Badania sugerują, że regularne przyjmowanie witaminy C (wraz z innymi niezbędnymi witaminami i minerałami) może obniżyć ryzyko rozwoju zaćmy, a także spowolnić postęp związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej i utraty ostrości widzenia.

Podczas gdy witamina C wydaje się wspierać zdrowie oczu na wiele sposobów, nadal nie jest jasne, czy przyjmowanie tego suplementu przynosi korzyści osobom, które nie mają jej niedoboru. Witaminę C można znaleźć w różnych owocach i warzywach, takich jak papryka, pomidory, owoce cytrusowe, brokuły i jarmuż.

Witamina E

Witamina E jest antyoksydantem, który pomaga chronić kwasy tłuszczowe przed utlenianiem. Ponieważ siatkówka oka ma wysokie stężenie kwasów tłuszczowych, wystarczające spożycie witaminy E jest kluczowe dla optymalnego zdrowia oczu.

Witaminę E można znaleźć w migdałach, oleju lnianym i nasionach słonecznika.

Cynk

Zdrowe oczy zawierają naturalnie wysoki poziom cynku. Niedobór cynku może powodować ślepotę nocną, a zatem zwiększenie spożycia cynku może poprawić widzenie w nocy. Cynk pomaga również wchłaniać witaminę A, która jest niezbędnym przeciwutleniaczem.

Pamiętaj, aby unikać przyjmowania dużych dawek cynku (powyżej 100 mg dziennie) bez uprzedniej konsultacji z lekarzem okulistą. Większe dawki cynku wiążą się z efektami ubocznymi, takimi jak obniżenie odporności organizmu. Możesz zwiększyć spożycie cynku w sposób naturalny poprzez spożywanie większej ilości ostryg, mięsa i orzeszków ziemnych.

Fitochemiczne antyoksydanty

Fitochemiczne przeciwutleniacze to substancje chemiczne wytwarzane przez rośliny, które zawierają szereg korzyści zdrowotnych. Niektóre badania wykazują, że te substancje chemiczne pochodzenia roślinnego mogą poprawiać wzrok i zdrowie oczu, a także zapobiegać chorobom oczu i komplikacjom związanym z wiekiem poprzez łagodzenie stresu oksydacyjnego w obrębie oczu. Stres oksydacyjny w obrębie oczu przyczynia się do wielu schorzeń oczu, w tym zespołu suchego oka. Spożywanie większej ilości produktów zawierających te przeciwutleniacze może pomóc zrównoważyć system antyoksydacyjny i prooksydacyjny, co skutkuje zdrowszymi oczami.

Dowiedz się więcej na stronie http://optyksolskiego.pl/

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie