Zespół suchego oka - przyczyny i leczenie
Dlaczego moje oczy są takie suche?
Czy doświadczasz suchości, drapania, pieczenia oczu, zaczerwienienia lub bólu, uczucia jakby coś znajdowało się w Twoim oku? A może nadmierne łzawienie, niewyraźne widzenie, zmęczenie oczu lub dyskomfort podczas noszenia soczewek kontaktowych? Przyczyn objawów może być wiele, w tym alergie, reakcje na substancje drażniące lub leki albo infekcje. Możesz również cierpieć na przewlekłą chorobę zwaną zespołem suchego oka.
Szacuje się, że jedna na osiem osób dorosłych cierpi w pewnym stopniu na zespół suchego oka, który może mieć postać od łagodnej do ciężkiej. Mimo że jest to jeden z najczęstszych problemów z oczami, zaskakująco duży odsetek pacjentów nie zdaje sobie z niego sprawy.
Co to jest zespół suchego oka?
Oczy potrzebują warstwy łez, która smaruje ich powierzchnię i utrzymuje komfort, czystość i przejrzystość. Łzy te wypłukują również cząsteczki, kurz i bakterie, które mogą prowadzić do infekcji i uszkodzenia oczu. Zespół suchego oka występuje wtedy, gdy na powierzchni oka występuje przewlekły brak nawilżenia, ponieważ wytwarzana jest niewystarczająca ilość łez, ich jakość jest słaba lub łzy wyparowują zbyt szybko. Powoduje to powszechnie występujące nieprzyjemne objawy, takie jak
- Swędzenie
- Pieczenie
- Zaczerwienienie
- Bolesność lub ból
- Suchość (a czasem nawet nadmierne łzawienie, ponieważ oczy próbują to skompensować)
- Nadwrażliwość na światło
- Zmęczenie oczu
- Niewyraźne widzenie
- Strzępienie lub uczucie, jakby coś znajdowało się w oku
- Zmienność widzenia podczas mrugania
Czynniki, które przyczyniają się do wystąpienia zespołu suchego oka
Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia u Ciebie zespołu suchego oka. Choć niektóre z nich są wrodzone, istnieją pewne czynniki środowiskowe, które można zmienić, aby zmniejszyć ryzyko lub objawy. Do czynników ryzyka należą:
- Starzenie się: Chociaż zespół suchego oka może wystąpić w każdym wieku, częściej występuje u osób po 50. roku życia.
- Kobiety: Prawdopodobnie w związku z wahaniami hormonalnymi, kobiety są bardziej narażone na wystąpienie suchości oczu niż mężczyźni, zwłaszcza w okresie ciąży, menopauzy lub podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
- Korzystanie z ekranów cyfrowych: Niezależnie od tego, czy jest to komputer, smartfon czy tablet, kiedy nasze oczy są skupione na ekranie cyfrowym, mamy tendencję do rzadszego mrugania, co zwiększa parowanie łez i nasila suchość, zamglenie i dyskomfort. Pamiętaj, aby regularnie robić przerwy, odwracać wzrok od ekranu i mrugać kilka razy.
- Leki: Stwierdzono, że wiele leków - zarówno wydawanych na receptę, jak i bez recepty - może powodować objawy suchego oka, w tym niektóre leki regulujące ciśnienie krwi, leki przeciwhistaminowe, leki udrożniające nos, leki uspokajające i przeciwdepresyjne.
- Soczewki kontaktowe: Suchość oczu jest częstym problemem w przypadku noszenia soczewek kontaktowych. Wielu producentów zaczęło oferować soczewki, które zatrzymują więcej wilgoci, aby zwalczać ten powszechny problem.
- Suche powietrze: Niezależnie od tego, czy jest to klimatyzacja lub ogrzewanie wewnątrz pomieszczeń, czy też suchy, wietrzny klimat na zewnątrz, środowisko otaczającego nas powietrza może przyczynić się do suchości oczu, powodując zbyt szybkie odparowywanie łez.
- LASIK: Jednym ze skutków ubocznych zabiegu LASIK i innych zabiegów chirurgii refrakcyjnej rogówki jest suchość oczu, która zwykle trwa około 3-6 miesięcy i w końcu ustępuje samoistnie.
- Choroby powiek: Niektóre schorzenia, które uniemożliwiają całkowite zamknięcie powieki podczas snu lub nawet mrugania, mogą powodować wysychanie oka.
- Alergie lub infekcje: Przewlekłe zapalenie spojówki, które często jest spowodowane alergiami lub infekcjami, takimi jak Blepharitis, może powodować suchość oczu.
- Choroby ogólnoustrojowe: Osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne lub schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby tarczycy, zespół Sjogrena, reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń, są również bardziej narażone na wystąpienie suchego oka.
Jak leczyć objawy suchego oka?
Jeśli masz suche oczy, nie musisz cierpieć. Istnieje wiele opcji leczenia, które mogą pomóc, w zależności od ciężkości i przyczyny dolegliwości, co może zmniejszyć objawy i poprawić komfort życia.
Leczenie suchości oczu może obejmować krople do oczu bez recepty lub na receptę, suplementy omega 3, specjalne terapie powiek, zatyczki do oczu, maści, różne soczewki kontaktowe, okulary lub zmiany ergonomiczne na stanowisku pracy. Porozmawiaj z lekarzem okulistą, aby ustalić przyczynę suchego oka i najlepszy dla Ciebie środek zaradczy. Nawet jeśli chodzi o pozornie proste sposoby leczenia, takie jak dostępne bez recepty krople do oczu, nie wszystkie są takie same. Różne składniki są dostosowane do różnych przyczyn suchego oka.
Sięgnij po pomoc w przypadku suchego oka już dziś!
Jeśli doświadczasz powyższych objawów, umów się na wizytę u okulisty, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie.
VCo powoduje prezbiopię?Każda dobra para oczu w końcu się starzeje, a z wiekiem pojawia się stan zwany prezbiopią. Prezbiopia, która zwykle zaczyna się pojawiać około 40 roku życia, występuje wtedy, gdy soczewka oka zaczyna sztywnieć, przez co widzenie z bliska (takie jak czytanie...
VZdrowa żywność dla oczuNowy rok nadchodzi i wiele osób zawiera zdrowsze odżywianie i ćwiczenia w swoich postanowieniach na nadchodzący rok. Cóż, oprócz utraty wagi i ogólnego stanu zdrowia oraz zapobiegania chorobom, zdrowa dieta i regularne ćwiczenia mogą chronić oczy i wzrok. W...
VStyczeń jest miesiącem świadomości jaskryPodejmij w tym roku postanowienie o zdrowym wzroku, znając ryzyko i objawy jaskry.Jako główna przyczyna ślepoty na świecie, jaskra zyskała przydomek "Podstępnego złodzieja wzroku". Dzieje się tak dlatego, że często nie ma żadnych objawów lub...