26 lipca 2021 Udostępnij

Nie rób tych 11 rzeczy, jeśli nosisz codziennie jednorazowe szkła kontaktowe!

Niezliczone rzesze ludzi na całym świecie noszą jednodniowe soczewki kontaktowe (tzw. dailies). Te popularne soczewki jednorazowe są zdejmowane i wyrzucane na koniec każdego dnia, a nowa, świeża para jest zakładana następnego ranka. Używane prawidłowo, soczewki jednodniowe promują zdrowie oczu, są wygodne i komfortowe.

 

Pomimo wielu zalet związanych z noszeniem soczewek jednodniowych, pamiętaj o poniższych wskazówkach, aby pomóc w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia oczu i wzroku.

1. Nie dotykaj soczewek kontaktowych brudnymi rękami

Przed dotknięciem soczewek upewnij się, że dokładnie umyłeś ręce wodą z mydłem. Dotykając soczewek kontaktowych brudnymi rękami, przenosisz bakterie na soczewki, co może prowadzić do infekcji. Najlepiej osusz ręce jednorazowym ręcznikiem papierowym niż ręcznikiem materiałowym i upewnij się, że na Twoich palcach nie pozostały resztki ręcznika.

2. Nie narażaj swoich kontaktów na działanie wody

Każde źródło wody, czy to woda z kranu, basenu czy jeziora, może zmienić kształt Twoich soczewek i spowodować mikrouszkodzenia rogówki. Ponadto, woda może zawierać bakterie, które mogą powodować spustoszenie w zdrowiu Twoich oczu i doprowadzić do tymczasowej utraty wzroku lub nawet trwałej ślepoty.

Jeśli musisz wejść do wody z kontaktami, pamiętaj o założeniu wodoodpornych okularów. Jeśli woda zaleje Twoje soczewki kontaktowe, wyrzuć je i załóż nową parę. Narażanie soczewek kontaktowych na działanie substancji chemicznych takich jak chlor wiąże się z soczewką i nie można go z niej zmyć. Następnie przenika on na rogówkę i powoduje podrażnienia.

3. Nie używaj ponownie swoich kontaktów

Jednodniowe soczewki kontaktowe są przeznaczone do wyrzucenia po każdym użyciu, a osoby, które używają ich ponownie, ryzykują bolesne i ryzykowne skutki. Kontakty jednodniowe są cieńsze, bardziej kruche i nie utrzymują wilgoci tak dobrze jak inne kontakty.

soczewki

Użytkownicy czasami próbują wydłużyć żywotność tych soczewek czyszcząc je w roztworze dezynfekującym i nosząc je przez kilka dni, a nawet tygodni na raz. Jest to problematyczne, ponieważ materiał soczewki nie pozwala na wielokrotną dezynfekcję. W rzeczywistości, proces czyszczenia soczewek jest nie tylko nieefektywny, ale również powoduje uszkodzenie samej soczewki, zwiększając ryzyko jej rozpadu w oku. Ryzyko powikłań i infekcji nie jest warte tych kilku zaoszczędzonych dolarów.

4. Nie wkładaj do oka upuszczonych soczewek kontaktowych

Jedną z zalet soczewek jednodniowych jest to, że są one tańsze (za soczewkę) niż inne rodzaje kontaktów. Jeśli więc zdarzy Ci się upuścić soczewkę do zlewu lub na podłogę, nie umieszczaj jej z powrotem w oku. Takie postępowanie może kosztować Cię utratę zdrowia oczu.

5. Nigdy nie wkładaj kontaktów do ust

Wydaje się to zabawnym pomysłem, prawda? Nie uwierzyłbyś, ile osób to robi. Jeśli upuścisz soczewkę kontaktową, unikaj grzebania po podłodze w poszukiwaniu jej, a jeśli już to zrobisz, zdecydowanie nie wkładaj jej do ust, aby ją nasmarować. W Twoich ustach znajdują się bakterie, które mogą zainfekować Twoje oczy po ponownym założeniu soczewek kontaktowych.

Zadbaj o bezpieczeństwo, nosząc awaryjną parę okularów lub dodatkową parę kontaktów jednorazowego użytku w torebce, samochodzie lub w pracy.

6. Nie nadużywaj soczewek jednodniowych

Noszenie soczewek przez długi czas może uszkodzić Twoje oczy, nawet jeśli są to soczewki jednodniowe. Zalecane maksymalne dzienne użytkowanie soczewek kontaktowych to 14-16 godzin, ale Twój okulista w Peepers Optical określi dokładną liczbę godzin, przez które powinieneś nosić soczewki. Twoje oczy, tak jak każda inna część Twojego ciała, potrzebują odpoczynku. Twoja rogówka otrzymuje tlen z powietrza, a nie z naczyń krwionośnych, i chociaż noszenie soczewek kontaktowych w ciągu dnia jest zdrowe, to noszenie ich przez dłuższy czas może znacznie zmniejszyć ilość tlenu, który otrzymują Twoje oczy, co może prowadzić do powikłań. Jeśli nie dasz swoim oczom odpocząć, rogówki mogą spuchnąć, co może prowadzić do otarć rogówki, a nawet infekcji bakteryjnej.

7. Nie śpij z soczewkami

Soczewki jednodniowe nigdy nie powinny być noszone na noc. Ryzykujesz swój wzrok śpiąc w soczewkach, które nie są zatwierdzone do noszenia na noc, ponieważ może to prowadzić do podrażnienia oka, obrzęku i owrzodzenia rogówki.

8. Nie zakładaj soczewek kontaktowych przed poranną rutyną

Unikaj zakładania soczewek kontaktowych przed wzięciem prysznica lub umyciem twarzy, ponieważ ryzykujesz narażenie soczewek na kontakt z wodą z kranu i związanymi z nią bakteriami. Zalecamy również zakładanie soczewek po suszeniu i układaniu włosów, zwłaszcza jeśli używasz lakieru do włosów lub innych aerozoli, ponieważ produkty te mogą wysuszyć Twoje kontakty. Dodatkowo, lakier może pokryć soczewki i pozostawić na nich warstwę, która nie tylko podrażni oczy, ale również może utrudnić widzenie. Jeśli jesteś u fryzjera i nie możesz zdjąć soczewek, zamknij oczy na czas stosowania lakieru.

9. Nie nakładaj makijażu na kontakty

Zakładaj soczewki kontaktowe przed nałożeniem makijażu, ponieważ pozostałości makijażu na rękach, takie jak tusz do rzęs, mogą łatwo przenieść się na soczewki.

Nierzadko zdarza się, że korektor, eyeliner lub tusz do rzęs znajdzie się na soczewkach kontaktowych. Jeśli tak się stanie, natychmiast zdejmij soczewki i wyczyść je za pomocą płynu. W przeciwnym razie, po prostu wymień soczewki na inne. Unikaj noszenia makijażu wodoodpornego, ponieważ nie zawsze można go usunąć z soczewek, nawet po spłukaniu ich płynem.

Aby zapobiec osadzaniu się makijażu na soczewkach, nie nakładaj tuszu od nasady rzęs ku górze. Zamiast tego, nakładaj go od połowy rzęs. Ważne jest również, aby nie nakładać eyelinera na wewnętrzną powiekę oka, ale raczej na skórę nad rzęsami.

10. Nie noś soczewek kontaktowych, jeśli masz podrażnione oczy

Jak mówi przysłowie: "jeśli masz wątpliwości - wyjmij je!". Jeśli Twoje oczy czują się podrażnione, niewygodne, jeśli zauważysz ból lub zaczerwienienie, nie przeforsowuj się. Jeśli objawy utrzymują się przez jakiś czas, skontaktuj się z nami w Peepers Optical. Nie chcesz dopuścić do tego, aby poważna infekcja pozostała bez kontroli.

Kiedy Twoje oczy poczują się wypoczęte i wolne od dyskomfortu, załóż świeżą parę soczewek kontaktowych.

11. Nie pocieraj oczu

Jeśli oczy swędzą lub są suche, albo jeśli soczewka jest nie na swoim miejscu, może Cię kusić, aby pocierać oczy. Ale pocieranie, czy to w kontaktach, czy bez, może prowadzić do długotrwałych problemów z oczami. Może to spowodować nieostre widzenie, a nawet uszkodzenie rogówki. Zamiast tego okulista może zalecić krople do oczu, które złagodzą dyskomfort. Upewnij się, że stosujesz je tylko wtedy, gdy soczewki kontaktowe są zdjęte.

Więcej dowiesz się na: http://optyksolskiego.pl/

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie