1 lipca 2021 Udostępnij

Czy flawery i błyski są niebezpieczne?

Prawdopodobnie doświadczyłeś sporadycznych wizualnych "floaterów" lub błysków i zastanawiałeś się, czym one są i czy są powodem do niepokoju. Wyglądają one jak drobne linie, kształty, cienie lub plamki, które wydają się dryfować w polu widzenia. Częściej niż rzadziej, widzenie soczewek jest normalnym zjawiskiem i nie wskazuje na problem ze zdrowiem oczu lub wzroku. Jednakże, gdy pływaki stają się częstsze i towarzyszą im błyski światła, może to wskazywać na poważniejszy problem.

Błyski w oku przypominają przypominające gwiazdy plamki lub pasma światła, które albo migają, albo migoczą w polu widzenia. Mogą to być pojedyncze błyski w jednej strefie wzroku lub kilka błysków na większym obszarze. Błyski mogą być czasami przeoczone, ponieważ najczęściej pojawiają się w bocznym lub peryferyjnym polu widzenia.

Pływające i błyskające oczy

Jeśli nagle, lub z coraz większą częstotliwością, doświadczasz błysków lub pływaków, zadzwoń do Peepers Optical i umów się na badanie wzroku, aby wykluczyć jakiekolwiek poważne schorzenia oczu.

Co jest przyczyną powstawania pływaków?

Szklistka w oku jest przezroczystym żelem, który wypełnia większość gałki ocznej i przypomina białko surowego jajka. Wewnątrz ciała szklistego znajdują się małe grudki białka, które dryfują wokół i poruszają się wraz z ruchem gałek ocznych. Kiedy te małe grudki białka rzucają cienie na siatkówkę - wrażliwą na światło wyściółkę z tyłu oka - cienie te pojawiają się jako pływające plamki.

Z wiekiem szklistka kurczy się, tworząc więcej pasm białka. Z tego powodu pojawienie się pływaczy może się z czasem nasilać. Pływaki występują częściej u krótkowidzów i diabetyków, a także częściej pojawiają się po operacji zaćmy lub urazie oka.

oko

Jeśli widzenie pływaków staje się uciążliwe, spróbuj poruszać oczami w górę i w dół lub z boku na bok, aby delikatnie przenieść pływaki z dala od pola widzenia.

Co powoduje błyski?

Błyski powstają w wyniku poruszania lub szarpania komórek nerwowych siatkówki. Ponieważ ciało szkliste kurczy się z czasem, może ono pociągać za siatkówkę, powodując "widzenie gwiazd" lub rozbłysków światła. Proces oddzielania się ciała szklistego od siatkówki nazywany jest "tylnym odłączeniem ciała szklistego" (PVD) i zazwyczaj nie jest niebezpieczny.

W około 16% przypadków PVD powoduje drobne rozdarcia w siatkówce, które mogą prowadzić do odwarstwienia siatkówki - stanu zagrażającego wzrokowi, który powoduje nieodwracalną ślepotę, jeśli nie jest leczony.

Inne możliwe przyczyny powstawania błysków to uraz oka lub migrenowe bóle głowy.

Kiedy należy skontaktować się z optometrystą w sprawie pływaków

Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy niezwłocznie umówić się na wizytę u najbliższego okulisty w celu uzyskania doraźnej opieki okulistycznej.

Objawy, których nie należy ignorować

  • Nagłe pojawienie się pływających soczewek, którym towarzyszą błyski (mogą mieć dowolny kształt lub rozmiar)
  • Zwiększenie liczby paciorkowców z towarzyszącym im zaciemnieniem jednej strony pola widzenia
  • Cienie w widzeniu peryferyjnym
  • Zawsze, gdy widoczne są błyski

W wielu przypadkach, widząc pływaki nie jest powodem do niepokoju, jednak powyższe objawy mogą wskazywać na odwarstwienie siatkówki - co, jeśli nie jest leczone, może spowodować trwałą utratę wzroku lub nawet ślepotę.

Jeśli recepcjonistki odbiorą telefon i usłyszą, że głównym powodem do niepokoju są łzy lub błyski, postarają się wcisnąć wizytę w ciągu 24 godzin. Oczekuj, że źrenice zostaną rozszerzone podczas badania oczu, aby okulista mógł naprawdę dobrze przyjrzeć się obwodowej siatkówce w celu zdiagnozowania lub wykluczenia przedarcia siatkówki lub innego poważnego schorzenia, w przeciwieństwie do niezagrażającego wzrokowi schorzenia, takiego jak niepowikłane tylne odłączenie ciała szklistego (dość powszechne) lub migrena oczna.

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie