2 kwietnia 2022 Udostępnij

Jak twoje oczy przekazują emocje

Jak twoje oczy pokazują, co czujesz?

Twoje oczy przekazują znacznie więcej informacji, niż możesz sobie z tego zdawać sprawę - w rzeczywistości odgrywają one ogromną rolę w komunikacji niewerbalnej. Świadomie lub nie, sposób, w jaki poruszasz oczami, patrzysz na kogoś, mrugasz lub nawiązujesz kontakt wzrokowy, może wiele powiedzieć o tym, co myślisz i czujesz.

Poniżej dowiesz się, jak Twoje oczy mówią wiele i jak możesz nauczyć się odczytywać emocje innych osób za pomocą ich spojrzeń. Choć przez niektórych uważana jest za niewiarygodną lub kontrowersyjną, analiza ruchu gałek ocznych może mieć w sobie trochę prawdy. Dzięki tym wskazówkom można stwierdzić, czy ktoś jest szczęśliwy, smutny, podekscytowany, zestresowany lub czy nie mówi prawdy.

  1. Kłamstwo Według eksperta od mowy ciała i byłego oficera kontrwywiadu FBI, Joe Navarro, jeśli oczy danej osoby poruszają się w górę i w prawo, gdy zadajesz jej pytanie, najprawdopodobniej kłamie. Jeśli osoba ta patrzy w górę i w lewo, prawdopodobnie mówi prawdę. Należy jednak pamiętać, że rozglądanie się dookoła nie zawsze oznacza, że ktoś kłamie. Ludzie czasami rozglądają się, gdy próbują przetworzyć informacje.
  2. Stres Gdy ktoś szybko mruga, często jest to znak, że jest pod wpływem stresu. W spoczynku normalna częstotliwość mrugania wynosi od 8 do 21 mrugnięć na minutę. Jeśli dana osoba mruga częściej, na przykład w przypadku trudnego pytania, to zwykle dlatego, że jest zestresowana. Ale nie zawsze tak jest. Częstotliwość mrugania może również wzrosnąć z powodu suchego powietrza, suchości oczu i alergenów w powietrzu, które podrażniają oczy.
  3. Obrzydzenie/niesmak Jeśli widzisz, że ktoś zwęża oczy, gdy do niego mówisz, jest to zazwyczaj negatywna reakcja, która pokazuje, że uważa to, co mówisz, za obraźliwe. Jeśli chodzi o okazywanie niesmaku za pomocą oczu, to im bardziej są one zwężone, tym bardziej nieprzyjemne jest to, co się do nas mówi. Jednak najlepszym sposobem na rozszyfrowanie prawdziwych emocji danej osoby jest przyjrzenie się reszcie jej twarzy. Na przykład wąskie oczy i zaciśnięte usta wskazują na złość.
  4. Dyskomfort Jeśli ktoś czuje się niezręcznie z powodu czegoś, co powiedziałeś, często stosuje taktykę języka ciała zwaną blokowaniem oczu. Na przykład, jeśli widzisz, że ktoś zasłania oczy lub opuszcza powieki po usłyszeniu prośby lub wypowiedzi, jest to znak, że nie czuje się komfortowo lub nie zgadza się z tym, co powiedziałeś.
  5. Szczęście jest przekazywane za pomocą oczu na wiele sposobów. Łukowate brwi, którym towarzyszy uśmiech, wskazują, że cieszysz się na czyjś widok. Matki we wszystkich kulturach robią to naturalnie w stosunku do swoich dzieci. Innym sposobem rozpoznawania szczęścia za pomocą oczu jest wielkość źrenic, co jest oczywiście odruchem mimowolnym. Duże źrenice dają innym znać, że podoba Ci się to, co widzisz. Badania wykazały, że kiedy patrzysz na przedmiot lub osobę, którą kochasz, źrenice zwiększają się.
  6. Strach lub zaskoczenie St rach jest zwykle sygnalizowany szeroko otwartymi oczami, którym nie towarzyszy uśmiech, ale często usta w kształcie litery "O". Z drugiej strony, zaskoczenie jest również zwykle sygnalizowane szeroko otwartymi oczami i przelotnym spojrzeniem. Dodatkowo, jeśli osoba jest przestraszona lub podekscytowana, jej źrenice rozszerzają się z powodu naturalnej reakcji organizmu na adrenalinę.
  7. Gdy ktoś jestskupiony na czymś, zwłaszcza na bliskim obiekcie, źrenice zwężają się. Z kolei rozszerzają się, gdy ktoś patrzy w dal.

To tylko niektóre z niewerbalnych emocji, które wyrażamy za pomocą oczu. Podczas następnej rozmowy zwróć uwagę na te wskazówki. Mogą one pomóc Ci naprawdę zrozumieć Twoich przyjaciół, rodzinę i współpracowników, a także zwiększyć empatię i poprawić komunikację.

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie