21 czerwca 2021 Udostępnij

Ile czasu potrzeba, aby przyzwyczaić się do nowych okularów?

Większość osób noszących okulary zna to podniecenie i wzrost pewności siebie, które towarzyszą noszeniu nowych okularów po raz pierwszy. Czasami jednak musi upłynąć pewien okres dostosowawczy, zanim Twoje widzenie stanie się w pełni komfortowe. Rzeczy mogą wydawać się zamazane lub po dłuższym noszeniu okularów możesz odczuwać zawroty głowy. Niektóre z tych objawów mogą być normalną częścią okresu dostosowawczego, ale czasami są powodem, aby skontaktować się z okulistą. Jeśli Twoje nowe okulary sprawiają Ci problemy, porozmawiaj z nim o tym, jak zapewnić sobie jasny i komfortowy wzrok.

Kiedy moje oczy przyzwyczają się do nowych okularów?

Może minąć od kilku dni do kilku tygodni, zanim Twoje oczy i mózg w pełni przyzwyczają się do nowych okularów, niezależnie od tego, czy zwiększasz swoją receptę, czy nosisz okulary po raz pierwszy.

Nawet jeśli dostajesz nowe okulary z tą samą receptą, różne oprawki lub soczewki mogą zmienić Twoje widzenie, dopóki nie przyzwyczaisz się do nowego stylu oprawek lub typu soczewek. Złożoność Twojej recepty i to, czy kupujesz soczewki o wysokiej jakości optyki, czy też podstawowe soczewki sferyczne lub poliwęglanowe, może wpłynąć na czas adaptacji.

Najtrudniej jest przyzwyczaić się do soczewek progresywnych. Jest to związane z peryferyjnymi strefami miękkiej ostrości, które są znacznie mniej rozmyte w przypadku soczewek personalizowanych przepisanych przez Twojego lokalnego optometrystę.

Jakie są możliwe symptomy wizualne, których mogę doświadczyć?

okulary

Do najczęstszych objawów występujących u osób przyzwyczajających się do nowych okularów należą:

  • Zmęczenie oczu, ból głowy
  • niewyraźne widzenie
  • Problemy z postrzeganiem głębi, mdłości i zawroty głowy
  • "zniekształcenie beczkowate" - przedmioty wydają się zniekształcone, w przypadku soczewek o wysokim plusie
  • "Efekt rybiej miski" - uczucie, że Twoje pole widzenia jest wygięte wzdłuż krawędzi, tak jakbyś patrzył przez rybie miski, powszechne w przypadku soczewek o wysokim minusie

Dlaczego moje nowe okulary przyprawiają mnie o ból głowy?

Zmęczone mięśnie oczu mogą powodować bóle głowy. Ale Twoje oczy nie są jedyną rzeczą, która dostosowuje się do nowych soczewek. Twój mózg również ciężko pracuje, aby stworzyć jasny obraz wiadomości, które otrzymuje od Twoich oczu. Ta dodatkowa aktywność mózgu może czasami powodować ból głowy, który jednak powinien trwać tylko około jednego dnia.

Dlaczego w nowych okularach odczuwam zawroty głowy?

Zawroty głowy i mdłości mogą być spowodowane problemami z postrzeganiem głębi, podobnie jak w przypadku choroby lokomocyjnej. W przypadku choroby lokomocyjnej odczuwasz niepokój, ponieważ Twój mózg ma trudności ze zrozumieniem położenia Twojego ciała w stosunku do otaczającej go przestrzeni. Kiedy więc założysz nowe okulary, Twój mózg może potrzebować trochę czasu, aby zrozumieć, jak interpretować nowe obrazy, które odbiera, co może powodować uczucie dezorientacji lub zawroty głowy.

Kiedy należy skontaktować się z okulistą?

Jeżeli okres adaptacji trwa dłużej niż kilka tygodni, istnieje możliwość, że wystąpił błąd w produkcji soczewek. Wiele osób kupuje okulary od kogoś innego niż ich okulista lub zamawia okulary online, a niektóre badania wykazały, że aż do 40% okularów online jest wykonanych nieprawidłowo lub niedokładnie.

Ważne jest, aby pamiętać, że wiele biur może pobierać opłaty za sprawdzenie okularów, które nie są wykonane przez nich i że mogą być opłaty za ponowne sprawdzenie refrakcji pacjenta, gdy okulary są wykonane przez inne źródło.

Dyskomfort, który trwa dłużej niż kilka tygodni, oznacza, że czas skontaktować się z optometrystą. Utrzymujące się objawy, takie jak bóle i zawroty głowy lub niewyraźne widzenie, mogą wskazywać, że okulary nie są dobrze dopasowane do Twoich oczu i wymagają regulacji. Optometrysta dwukrotnie sprawdzi między innymi receptę okularów, aby upewnić się, że nowe okulary są dla Ciebie odpowiednie.

Wacław Koczorowski

dyplomowany mistrz optyki - przedstawiciel już 3. pokolenia rodu w tym zawodzie